Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Petro Poroszenko potwierdza wymianę zakładników

- Z Doniecka uwolniono 30 naszych chłopców. 27 z Ministerstwa Obrony Ukrainy, 2 z Gwardii Narodowej, 1 pogranicznik - napisał prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons (CC 3.0))

Prorosyjscy bojownicy i rządowe siły ukraińskie na wschodzie kraju wymieniły się zakładnikami. Prezydent Ukrainy poinformował, że separatyści wypuścili na wolność 30 wojskowych z różnych formacji jego kraju.

_ - Z Doniecka uwolniono 30 naszych chłopców. 27 z Ministerstwa Obrony Ukrainy, 2 z Gwardii Narodowej, 1 pogranicznik. Chwała Ukrainie! _ - napisał szef państwa na swoim Twitterze.

Ukraińskie media donoszą, że w zamian za 30 Ukraińców separatyści otrzymali 30 swoich bojowników. Dziennikarz tygodnika _ Kyiv Post _ Christopher Miller poinformował - także na Twitterze - że wymianę jeńców obserwowali członkowie Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodniej Ukrainie.

Rosyjska agencja ITAR-TASS podała tymczasem z Doniecka, że strona ukraińska przekazała separatystom 60 osób w zamian za 30 swoich żołnierzy. Według cytowanej przez agencję przewodniczącej komitetu ds. jeńców wojennych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Darii Morozowej początkowe uzgodnienia mówiły o wymianie 30 osób na 30, jednak następnie _ przedstawiciele Kijowa zaproponowali, że wydadzą jeszcze 30 osób _.

Wymiana osób przetrzymywanych przez strony konfliktu w ukraińskim Donbasie to jeden z punktów porozumienia o wstrzymaniu ognia w tym regionie, zawartego 5 września w Mińsku na Białorusi. Protokół w tej sprawie podpisali wówczas przedstawiciele grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE.

19 września ta sama grupa postanowiła, że między stronami walk w Donbasie utworzona zostanie 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Zawieszenie broni? Niepokojące doniesienia z Ukrainy Sprawą zajmuje się wspólna grupa, w skład której wchodzą rosyjscy i ukraińscy wojskowi oraz przedstawiciele OBWE.
ONZ: Dramatyczny bilans wojny na Ukrainie Organizacja zaznacza, że dane o ofiarach pochodzą z dostępnych źródeł, toteż rzeczywista liczba zabitych jest najpewniej znacznie większa.
2400 zakładników w rękach separatystów Dotychczas władze Ukrainy bardzo skąpo informowały o liczbie ludzi przetrzymywanych.
Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz