Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Barack Obama w Tallinie o dodatkowych siłach w Europie

0
Podziel się:

Wiosną ogłosiłem nową inicjatywę, której celem jest wzmocnienie amerykańskiej obecności w Europie, włączając państwa bałtyckie. Pracuję z Kongresem, aby ten cel został zrealizowany - powiedział Obama.

Barack Obama i Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves
Barack Obama i Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves (PAP/EPA)

Prezydent USA przybył do Estonii. W odpowiedzi na rosyjskie działania na Ukrainie, USA zwiększa obecność swoich wojsk w państwach bałtyckich. Obama zapowiedział w Tallinie wysłanie w ten rejon żołnierzy i sprzętu.

Aktualizacja, godz. 12:48

_ - Oznacza to dodatkowe samoloty dla misji Baltic Air Policing. W ciągu ostatniej dekady misję tę wsparło 14 sojuszników NATO. W czasie mojej wiosennej wizyty w Warszawie ogłosiłem nową inicjatywę, której celem jest wzmocnienie amerykańskiej obecności w Europie, włączając państwa bałtyckie. Pracuję z Kongresem, aby ten cel został zrealizowany _ - powiedział amerykański prezydent.

Obama dodał, że USA dostarczy również dodatkowe jednostki sił lotniczych. Wśród nich znajdzie się samolot do ćwiczeń w regionie państw bałtyckich. _ - Dobrym do tego miejscem będzie Estonia _ - podkreślił amerykański przywódca.

Barack Obama przypomniał, że Traktat Północnoatlantycki posiada zapis mówiący o tym, że atak na któregokolwiek członka NATO jest traktowany jak atak na wszystkie kraje paktu.
_ - Jako Sojusz mamy obowiązki wspólnej obrony naszych państw, związane z Artykułem 5. To zobowiązanie jest nienaruszalne i bezterminowe. Estonia nigdy nie zostanie sama _ - powiedział.

Odstraszyć rosyjską agresję

Jak podkreśla agencja BNS, Obama przybył do Estonii, bezpośrednio przed szczytem NATO w Walii, aby potwierdzić zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa wobec państw bałtyckich wobec wtargnięcia Rosji na Ukrainę.

Premier Estonii Taavi Roivas oświadczył, że NATO potrzebuje wyraźnej i widocznej obecności w Europie Wschodniej, by odstraszyć rosyjską agresję, a państwa członkowskie Sojuszu muszą zwiększyć wydatki wojskowe po latach ich redukowania.

Ławrow wzywa Stany Zjednoczone do wywarcia wpływu na Ukrainę

Obama spotka się najpierw osobno z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem oraz premierem Taavi Roivasem. Po południu odbędzie rozmowy w gronie przywódców trzech krajów bałtyckich: prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Łotwy - Andrisem Berzinszem oraz gospodarzem spotkania Toomasem Ilvesem.

Przewidziana jest wspólna konferencja prasowa Obamy i Ilvesa oraz oświadczenie dla prasy wszystkich czterech prezydentów.

Wieczorem prezydent USA wygłosi przemówienie w sali koncertowej Nordea Concert Hall, zaadresowane do studentów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i liderów politycznych. Przed wylotem do Walii spotka się na lotnisku w Tallinie z pełniącymi wspólnie służbę żołnierzami amerykańskimi i estońskimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zajęła mienie ukraińskiego oligarchy Komitet Śledczy oskarżył Kołomojskiego o zaangażowanie w walkę z prorosyjskimi separatystami.
"Zagubieni" rosyjscy komandosi wracają Jeszcze wczoraj dowódca jednego z ukraińskich batalionów ochotniczych mówił, że w Charkowie ma dojść do wymiany jeńców.
"Rosja jest w stanie wojny z Europą" _ - Jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą, krajem, który chce być bliżej Europy _ - powiedziała w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)