Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Armia odpiera ataki separatystów

0
Podziel się:

Mimo obowiązującego od ponad tygodnia rozejmu, separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie.

WAŻNE
WAŻNE (PAP/EPA)

W nocy ukraińskie wojsko było kilkukrotnie atakowane przez separatystów. Kijów twierdzi, że nie przestrzegają oni zawartego 5 września zawieszenia broni. Odparto szturm bojowników prorosyjskich na lotnisko w Doniecku - poinformowały władze ukraińskie. Według nich, w wielu miejscach separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie.

aktualizacja 11:45

W nocy ukraińskie wojsko było kilkukrotnie atakowane przez separatystów. Kijów twierdzi, że nie przestrzegają oni zawartego 5 września zawieszenia broni.

Jak informuje centrum operacji antyterrorystycznej, wojskowi zajmują się przede wszystkim budowaniem umocnień na linii frontu. Żołnierze byli ostrzeliwani, między innymi, koło miejscowości Popasne oraz na lotnisku w Doniecku. Port lotniczy to ostatnie miejsce w tym mieście, które jest kontrolowane przez ukraińskie siły, dlatego jest stałym celem codziennych ataków separatystów.

Wczoraj separatyści próbowali zaatakować także miejscowość Wasyliwka od strony Pantelejmówki. Centrum prasowe operacji antyterrorystycznej informuje, że grupa około 200 mężczyzn miała na sobie rosyjskie mundury, a operację prowadziła pod flagą Rosji. Ukraińcy atak odbili.

Tymczasem separatyści tłumaczyli, dlaczego nie przestrzegają podpisanego przez siebie w Mińsku 5 września zawieszenia broni. Jak obecnie mówią, oni nie byli uczestnikami spotkania, a jedynie jego obserwatorami, a dokument który podpisali to tylko _ protokół wywołujący wiele wątpliwości _.

Władze w Kijowie mówią o prowokacjach ze strony separatystów i zapewniają, że siły ukraińskie przestrzegają zawieszenia broni.

Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk oskarżył w sobotę prezydenta Rosji Władimira Putina o dążenie do zniszczenia Ukrainy jako niepodległego państwa i chęć odbudowy Związku Radzieckiego.

_ - Wiem, jaki jest ostateczny cel Władimira Putina - jemu nie wystarczy Donieck i Ługańsk, on chce Ukrainy jako całości _ - powiedział Jaceniuk.

Rosjanie prężą muskuły. Putin mobilizuje armię:

Rozejm w Donbasie może zostać zerwany

Takie obawy wyraził w programie rosyjskiej Telewizji _ Centrum _ szef dyplomacji Siergiej Ławrow. Dyplomata stwierdził, że zainteresowane w zerwaniu zawieszenia broni są uzbrojone grupy, niekontrolowane przez Kijów i związanych z ukraińskimi oligarchami.W opinii Ławrowa, rozejm wciąż obowiązuje, choć zdarzają się incydenty.

_ - Od czasu, do czasu słychać strzały z obu stron, ale proces ustanowienia długoterminowego pokoju na razie nie został zerwany _ - twierdzi rosyjski minister. Szef rosyjskiego MSZ dodał, że są ludzie którym zależy na zerwaniu tego procesu i powrocie do wojennego scenariusz. Według Siergieja Ławrowa, chodzi przede wszystkim o uzbrojone formacje, opłacane przez oligarchów.

W tym samym programie rosyjskiej Telewizji _ Centrum _, szef dyplomacji odniósł się także do holenderskiego raportu w sprawie przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu. Jego zdaniem, ton raportu, _ nie zważając na szum wokół tej sprawy, był jakiś taki spokojny _. _ Mam nadzieję, że poznamy prawdę, a Rosja będzie przypominać o tym _- stwierdził Ławrow.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m306505.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;unia;europejska;potepila;zachowanie;separatystow;w;doniecku,162,0,1605538.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia o przemarszu w Doniecku: _ Bezprawie _ Według konwencji genewskich jeńcy powinni być chronieni przed aktami przemocy czy zastraszania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/m316933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjski;konwoj;na;noc;pozostanie;w;obwodzie;rostowskim;co;potem,200,0,1599432.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjski konwój na noc pozostanie w obwodzie rostowskim. Co potem? _ Ruch kolumny zostanie zablokowany wszystkimi siłami _ - grozi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m311851.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/separatysci;oglosili;stan;wojenny;i;godzine;policyjna,189,0,1582781.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Stan wojenny i godzina policyjna na Ukrainie Decyzję w tej sprawie wydał samozwańczy minister obrony rebeliantów Igor Striełkow.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)