Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna domowa w Syrii. Tajne spotkanie z zachodnimi wywiadami

0
Podziel się:

- Nie sprecyzuję, o które kraje chodzi, ale przedstawiciele wielu z nich odwiedzili Damaszek - przyznaje syryjski szef MSZ.

Wojna domowa w Syrii. Tajne spotkanie z zachodnimi wywiadami
(AP/Fotolink/East News)

Przedstawiciele służb wywiadowczych krajów zachodnich potajemnie odwiedzali w ostatnim czasie Damaszek, aby omówić sposoby walki z radykalnymi islamistycznymi ugrupowaniami - poinformował dziś syryjski wiceminister spraw zagranicznych Fajsal Mekdad.

Na zdjęciu prezydent Syrii Baszar el-Asad

_ - Nie sprecyzuję, o które kraje chodzi, ale przedstawiciele wielu z nich odwiedzili Damaszek _ - powiedział w wywiadzie dla BBC. Wśród tych służb wymienia się brytyjski wywiad MI6. Brytyjskie Foreign Office zastrzegło, że nie komentuje kwestii wywiadowczych.

Mekdad dodał, że kontakty z reżimem w Damaszku w sprawie współpracy w kwestiach bezpieczeństwa odzwierciedlają rozłam między przedstawicielami służb krajów zachodnich a tamtejszymi politykami, którzy naciskają na ustąpienie syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. - _ Szczerze mówiąc, nastroje się zmieniły _ - ocenił Mekdad.

Społeczność międzynarodową coraz bardziej niepokoi rosnąca w szeregach syryjskich rebeliantów rola ugrupowań dżihadystycznych, których bojownicy zjeżdżają do Syrii z innych krajów, aby dołączyć do trwającej od prawie trzech lat rebelii przeciwko Asadowi.

Wiceminister syryjskiej dyplomacji oświadczył wręcz w wypowiedzi dla BBC, że wiele zachodnich rządów już zrozumiało, że nie ma alternatywy dla przywództwa Asada w Syrii.

Przedstawiciele syryjskiego rządu mają wziąć udział w przyszłotygodniowych rozmowach pokojowych w Genewie. Natomiast główna grupa opozycyjna, Syryjska Koalicja Narodowa, nie zdecydowała jeszcze, czy weźmie udział w negocjacjach.

Według ONZ liczba zabitych w Syrii już kilka miesięcy temu przekroczyła 100 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkody w edukacji za 670 mln dolarów. Efekt... Około 4 tys. szkół zostało zniszczonych, a wiele innych uszkodzonych. Placówek tych nie można jednak wyremontować z powodu toczących się walk.
Ile osób zginęło w Syrii? Nie wiadomo, bo ONZ... Ostatnia aktualizacja danych dotyczących ofiar pochodzi z lipca ubiegłego roku.
Zmiany na szczytach syryjskiej opozycji Ahmad Dżarba, który od lipca 2013 roku stoi na czele Syryjskiej Koalicji Narodowej, w niedzielę został ponownie wybrany na szefa tej konfederacji opozycyjnych ruchów syryjskich - podano w komunikacie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)