Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna domowa w Syrii. Rebelianci stosowali broń chemiczną?

0
Podziel się:

Stosowanie broni chemicznej, w tym sarinu paraliżującego system nerwowy, zabronione jest przez prawo międzynarodowe.

Wojna domowa w Syrii. Rebelianci stosowali broń chemiczną?
(Polaris/East News)
bEDccSad

ONZ dysponuje zeznaniami, według których rebelianci syryjscy stosowali bojowy gaz sarin. Nie ma natomiast dowodów, że broń chemiczną stosowały wojska rządowe - powiedziała wczoraj członkini komisji ds. praw człowieka ONZ Carla Del Ponte.

- _ Nasi śledczy przesłuchiwali w krajach sąsiadujących z Syrią osoby, które padły ofiarą wojny domowej w Syrii a także lekarzy w szpitalach polowych i według ich raportu, który widziałam, są mocne, konkretne podejrzenia, ale nie twarde dowody, stosowania gazu sarinu _ - powiedziała Del Ponte w wywiadzie dla jednej ze szwajcarsko-włoskich stacji telewizyjnych.

- _ Chodzi o stosowanie sarinu przez opozycję, rebeliantów, a nie przez władze rządowe _ - dodała Del Ponte, była prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. byłej Jugosławii. Nie ujawniła jednak kiedy i gdzie sarin miał być użyty.

bEDccSaf

Stosowanie broni chemicznej, w tym sarinu paraliżującego system nerwowy, zabronione jest przez prawo międzynarodowe.

Władze reżimowe w Damaszku i rebelianci oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu 2012 r.

Według rządu USA, istnieją _ różne stopnie pewności _, że sarin był stosowany przez syryjskie wojska rządowe. Prezydent Obama oświadczył w ubiegłym roku, że użycie lub rozmieszczenie broni chemicznej przez reżim prezydenta Asada byłby _ przekroczeniem czerwonej linii _.

Wojna domowa w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 r. od fali demonstracji antyrządowych kosztowała życie ponad 70 tys. osób. Ponad milion Syryjczyków uciekło za granicę a podobna liczba uchodźców, którzy musieli opuścić swoje domy, przebywa w granicach Syrii.

bEDccSal
Czytaj więcej w Money.pl
Syria zaatakowana! To już wojna? Izraelskie bomby niszczą kolejne cele. Dojdzie do wymiany ciosów między państwami? Eksperci nie mają wątpliwości.
Syria wypowie wojnę? "Wszystkie opcje są możliwe" Syryjski rząd podkreśla, że będzie bronił swoich granic. Czy zrobi to za wszelką cenę?
Wojska Iranu wesprą Asada? Jest zapowiedź - _ Stoimy u boku Syrii i jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi prowadzić szkolenie jej wojska _, zadeklarował dowódca irańskich sił lądowych generał Ahmad-Reza Pourdastan. przez oficjalną agencję Irna.
bEDccSaG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)