Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna domowa w Syrii. Atak chemiczny w środkowej części kraju

0
Podziel się

Państwowa telewizja syryjska twierdzi, że w Kfar Zeita członkowie powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra użyli chloru, zabijając dwóch ludzi i powodując obrażenia u ponad 100.

Wojna domowa w Syrii. Atak chemiczny w środkowej części kraju
(PAP/EPA)
bEivcMth

Syryjskie media rządowe i rebelianci poinformowali, że poprzedniego dnia użyto gazu trującego w miejscowości Kfar Zeita w prowincji Hama w środkowej Syrii. Strony konfliktu oskarżają się nawzajem o ten atak, w którym wielu ludzi odniosło obrażenia.

Główne, wspierane przez Zachód ugrupowanie opozycyjne - Syryjska Koalicja Narodowa - mówi o dziesiątkach poszkodowanych. Nie podaje, jakiego gazu użyto.

Według mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka mieszkańcy Kfar Zeita mieli problemy z oddychaniem.

bEivcMtj

Państwowa telewizja syryjska twierdzi, że w Kfar Zeita członkowie powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra użyli chloru, zabijając dwóch ludzi i powodując obrażenia u ponad 100. Według telewizji Front Al-Nusra przygotowuje kolejne ataki chemiczne.

Na amatorskim nagraniu wideo, umieszczonym w internecie przez aktywistów syryjskiej opozycji, widać salę szpitalną w Kfar Zeita pełną dorosłych i dzieci; niektórzy z pacjentów mają na twarzach maski tlenowe.

Broni chemicznej używano już w czasie trwającego ponad trzy lata syryjskiego konfliktu. W sierpniu zeszłego roku w ataku chemicznym koło Damaszku zginęło ponad 1400 ludzi. USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obciążyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci.

W ramach uzgodnionego we wrześniu 2013 roku przez Rosję i USA porozumienia, zatwierdzonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, Syria zgodziła się zlikwidować całość swego chemicznego arsenału do 30 czerwca br. Likwidacja syryjskiego arsenału postępuje opornie, m.in. ze względu na niestabilną sytuację w kraju, ale proces jest kontynuowany.

bEivcMtp
Czytaj więcej w Money.pl
Rebelianci ostrzelali Damaszek. Wywołali pożar Gwałtowne walki między siłami rządowymi a rebeliantami toczą się na wschód od Damaszku w miejscowości Mleiha.
Mimo negocjacji walki w Syrii nasilają się Wraz z rozpoczęciem negocjacji pokojowych w Genewie nasiliły się walki w Syrii.
Dżihadyści uderzyli w syryjskich rebeliantów Zamachowiec wysadził się w powietrze w kwaterze głównej oddziału rebeliantów w al-Ra'ei w prowincji Aleppo na północy Syrii, niedaleko granicy z Turcją.
bEivcMtK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)