Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z terroryzmem. "WP": USA straciły impet w walce z dżihadystami

0
Podziel się:

Pięć miesięcy od rozpoczęcia operacji wymierzonej w Państwo Islamskie (IS) na terytorium Iraku i Syrii nie udało się osiągnąć przewagi nad ektremistami - pisze Washington Post.

Wojna z terroryzmem. "WP": USA straciły impet w walce z dżihadystami
(PAP/EPA)

Nieobecność prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy na zeszłotygodniowym marszu przeciwko terroryzmowi w Paryżu pokazuje, że antydżihadystyczna polityka Waszyngtonu straciła impet - ocenia dziś _ Washington Post _.

Dziennik ze stolicy USA przypomina w komentarzu redakcyjnym, że pięć miesięcy od rozpoczęcia operacji wymierzonej w Państwo Islamskie (IS) na terytorium Iraku i Syrii nie udało się osiągnąć przewagi nad dżihadystami i powstrzymać ich ofensywy. Dodatkowo amerykańskie szkolenia irackich wojsk przebiegają powoli, a ich zakres jest ograniczony istotnymi brakami w wyposażeniu.

_ Broni i amunicji jest tak mało, że prowadzi to do sytuacji, w której szkolący się żołnierze krzyczą "bang, bang" zamiast strzelać _ - ironizuje _ WP _.

Mimo to Irak pozostaje państwem, w którym _ zaangażowanie USA jest najbardziej agresywne _ i widoczne. Sytuacja w innych regionach jeszcze bardziej ilustruje pasywność postawy administracji Obamy. _ WP _ omawia ją m.in. na przykładzie Libii, która od czasu obalenia poprzednich władz stała się rajem dla dżihadystów, a informacje wywiadowcze pokazują, że na terytorium tego państwa funkcjonuje co najmniej jeden obóz szkoleniowy IS. Ciężka sytuacja jest także w Nigerii, gdzie przy biernej postawie świata i USA w siłę rosną dżihadyści z Boko Haram.

_ Bankructwo amerykańskiej polityki wobec Syrii zostało w środę uwypuklone przez wypowiedź sekretarza stanu Johna Kerry'ego, który podkreślił, że wiąże nadzieje z ewidentnie cyniczną i jednostronną inicjatywą dyplomatyczną Rosji, która w oczywisty sposób prowadzi do zachowania władzy reżimu prezydenta Baszara el-Asada _ - podkreśla _ WP _.

Podsumowując politykę prezydenta USA dziennik podkreśla, że jego obawy przed użyciem amerykańskich wojsk okazały się nieskuteczne. Dlatego zeszłotygodniowe ataki w Paryżu _ powinny zmotywować Obamę do wskrzeszenia wojny przeciwko Al-Kaidzie, która niebezpiecznie wygasa _.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy walczą w szeregach islamistów - _ Służby wiedzą o tych osobach i starają się je monitorować, gdy wracają _ - zapewnia szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.
Nawet 5 tys. Europejczyków poszło na dżihad _ To z pewnością największe zagrożenie terrorystyczne, przed którym stoi Europa od zamachów z 11 września 2001 roku _.
"Nie uda się zapobiec nowemu zamachowi" - _ Możemy działać - zatrzymywać, stosować represje, usiłować unikać zagrożeń, lecz nie uda nam się im zapobiec _ - mówi unijny koordynator ds. walki z terroryzmem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)