Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z terroryzmem. "Nie uda się zapobiec nowemu zamachowi"

0
Podziel się:

- Możemy działać - zatrzymywać, stosować represje, usiłować unikać zagrożeń, lecz nie uda nam się im zapobiec - mówi unijny koordynator ds. walki z terroryzmem.

Kilka dni po wydarzeniach w Paryżu nie możemy zapobiec</br>ewentualnemu nowemu zamachowi
Kilka dni po wydarzeniach w Paryżu nie możemy zapobiec</br>ewentualnemu nowemu zamachowi (PAP/EPA)

Unijny koordynator ds. walki z terroryzmem Gilles de Kerchove ostrzegł dziś przed ryzykiem nowych ataków dżihadystów i zwrócił uwagę na masową radykalizację w europejskich więzieniach.

Kilka dni po zamachach w Paryżu, w których zginęło łącznie 17 osób, Gilles de Kerchove w rozmowie w Brukseli z agencją AFP nie krył zaniepokojenia.

_ - Nie uda się zapobiec nowemu zamachowi. Daesz _(arabska nazwa Państwa Islamskiego) _ działa, Al-Kaida jest słabsza, lecz chce pozostać w naszej pamięci. Jest Front Al-Nusra, syryjski odłam Al-Kaidy, szukający Europejczyków z ważnymi paszportami, którzy mogliby łatwo do nas wjechać lub przylecieć samolotem _ - zauważył.

_ Musimy być bardzo czujni. Nie ma tu cudownego rozwiązania. Możemy działać - zatrzymywać, stosować represje, usiłować unikać zagrożeń, lecz nie uda nam się im zapobiec. W 100 procentach im się nie zapobiegnie _ - powiedział.

_ Trzeba zaakceptować ryzyko, które występuje w wolnym społeczeństwie. Niestety przychodzi do nas broń z Bałkanów czy Libii, gdzie jest w wolnej sprzedaży, i są też szaleńcy. Gdy zradykalizowani szaleńcy mają łatwy dostęp do kałasznikowów, jest wyjątkowo trudno zapobiec zamachom, lecz można stale próbować, bez przekształcenia się w społeczeństwo totalitarne _ - oznajmił.

Koordynator UE ds. walki z terroryzmem ostrzegł też, że więzienia stały się _ wylęgarnią masowego radykalizmu _.

_ Na szczęście nie wysyłamy wszystkich, który wracają z Syrii, do więzienia. Jeszcze bardziej się tam zradykalizują i będą innych inspirować. Wiemy, jak postać weterana inspiruje, nawet jeśli ten człowiek pracował przy produkcji naczyń w Syrii i nie był na pierwszej linii frontu. Wymyślił, że był wielkim bohaterem, który ściął dziesięć osób _ - dodał.

Podkreślił, że Mohamed Merah, Francuz pochodzenia algierskiego, autor serii zamachów w marcu 2012 roku w Tuluzie, Mehdi Memmouche, oskarżony o zabójstwo czterech osób w muzeum żydowskim w Brukseli w maju 2014 roku i Amedy Coulibaly, jeden z trzech zamachowców w Paryżu, _ zradykalizowali się w więzieniu _.

De Kerchove zwrócił uwagę na konieczność identyfikowania ludzi, którzy rekrutują terrorystów, i śledzenia ich. _ Potrzebujemy PNR (Passenger Name Record) - wspólnego systemu wymiany informacji o pasażerach linii lotniczych _ - podkreślił.

Trzeba _ zmienić zasady dotyczące przekraczania granic Strefy Schengen, aby móc systematycznie kontrolować wszystkie wyjazdy i przyjazdy europejskich obywateli _ - uważa de Kerchove.

Domaga się on także europejskiego ustawodawstwa pozwalającego _ zdefiniować dżihadystę i zebrać dowody, gdyż sam fakt wyjazdu do Syrii nie jest przestępstwem _.

Według niego _ gdy cała "28" przyjmie nowe zasady, będą one inspirować resztę świata _.

De Kerchove wyraził zadowolenie, że ten _ bardzo poważny temat _ został wpisany w porządek dnia szczytu szefów państw i rządów UE, który odbędzie 12 lutego.

_ Nie oczekuję działań rewolucyjnych, lecz przyśpieszenia wprowadzania w życie już wcześniej zaakceptowanych zamierzeń _ - podkreślił.

_ Europa nie potrzebuje "Patriot Act" (ustawy antyterrorystycznej wprowadzonej w USA po zamachach 11 września 2001 roku). Tego nie planujemy _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
To potwierdza winę zamachowca z Paryża - _ Wy atakujecie kalifat, wy atakujecie Państwo Islamskie, my atakujemy was _ - mówi na nagraniu Amedy Coulibaly.
Nawet 5 tys. Europejczyków poszło na dżihad _ To z pewnością największe zagrożenie terrorystyczne, przed którym stoi Europa od zamachów z 11 września 2001 roku _.
Premier Francji: jesteśmy w stanie wojny - _ Na wyjątkowe okoliczności trzeba odpowiedzieć wyjątkowymi środkami _ - mówi Manuel Valls.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)