Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z Państwem Islamskim. Turcja pomoże Ameryce

0
Podziel się:

Samoloty amerykańskie biorące udział w atakach lotniczych na pozycje IS w Syrii i Iraku startują z baz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie i Katarze.

Wojna z Państwem Islamskim. Turcja pomoże Ameryce
(PAP/EPA)
bFeXjQSZ

Władze w Ankarze zgodziły się na wykorzystywanie przez Stany Zjednoczone baz lotniczych w Turcji, a zwłaszcza bazy Incirlik na południu kraju, do walki z Państwem Islamskim (IS) - poinformowała doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Susan Rice.

W rozmowie z telewizją NBC Rice powiedziała , że Turcja wyraziła zgodę na wykorzystywanie przez USA tureckich baz i terytorium _ do szkolenia sił umiarkowanej syryjskiej opozycji _ oraz do _ angażowania się w działania wewnątrz Iraku i Syrii _. _ To jest nowe zobowiązanie, które przyjmujemy z zadowoleniem _ - dodała.

Przedstawiciel Pentagonu, zastrzegający swoją anonimowość, powiedział AFP, że _ szczegóły używania (tureckich baz do walki z IS) są w trakcie opracowywania _.

bFeXjQTb

Baza Incirlik nie była dotąd wykorzystywana podczas nalotów na pozycje dżihadystów z IS, którzy w ostatnich miesiącach opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku; w bazie tej stacjonuje około 1500 amerykańskich żołnierzy.

W ostatnich dniach ataki IS koncentrują się wokół mającego strategiczne znaczenie Kobane, zamieszkanego przez Kurdów syryjskiego miasta, położonego przy granicy tureckiej. Od 16 września Kobane jest atakowane przez dżihadystów z IS, którzy obecnie kontrolują 40 proc. miasta. Turcja wykluczyła jak na razie operację lądową swoich wojsk przeciwko IS.

Samoloty amerykańskie biorące udział w atakach lotniczych na pozycje IS w Syrii i Iraku startują z baz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie i Katarze. Od zeszłego roku amerykańskie myśliwce F-16 stacjonują także w Jordanii, a Pentagon porozumiał się również z Omanem w sprawie wykorzystywania jego baz wojskowych - pisze AFP.

Siły USA mogą wykorzystywać również bazę na brytyjskiej wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim dla swych bombowców B-52, B-1 i B-2.

bFeXjQTh

W rozmowie telefonicznej minister obrony USA Chuck Hagel podziękował władzom Turcji za _ wkład w wysiłki koalicji _ międzynarodowej walczącej z IS, _ zwłaszcza za dawanie schronienia członkom opozycji syryjskiej i szkolenie ich _ - poinformował rzecznik Pentagonu admirał John Kirby.

Z kolei premier Turcji Ahmet Davutoglu zaapelował o wsparcie militarne dla _ umiarkowanej opozycji _ syryjskiej w celu stworzenia w Syrii _ trzeciej siły _, która walczyłaby z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Dżihadyści na granicy z Turcją coraz silniejsi Bojownicy z Państwa Islamskiego zatknęli swą flagę we wschodniej części syryjskiego miasta Kobani przy granicy z Turcją - informuje agencja Reutera.
Wojna z Państwem Islamskim. Francja wyśle dodatkowe wsparcie Za pomocą okrętów i myśliwców chce wzmocnić swe siły zaangażowane w walkę w Iraku.
Mocne słowa Baracka Obamy: Zniszczymy Państwo Islamskie W telewizyjnym przemówieniu do narodu, prezydent USA zapowiada zmianę strategii w walce z radykalnymi islamistami.
bFeXjQTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)