Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
24.10.2014 21:41

Wojna w Iraku i Syrii. Amerykańskie dowództwo dobrze ocenia szanse obrony Ajn al-Arab

Kurdowie wspierani przez lotnictwo koalicji walczącej przeciwko Państwu Islamskiemu na wielu frontach stawiają zacięty opór dżihadystom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Specjaliści wojskowi USA pozytywnie oceniają zdolność kurdyjskich bojowników do kontynuowania obrony Ajn al-Arab (Kobane) w północnej Syrii przed bojownikami Państwa Islamskiego. Nie widzą jednak na razie szans na odbicie terenów zajętych przez dżihadystów w Iraku.

Kurdowie wspierani przez lotnictwo koalicji walczącej przeciwko Państwu Islamskiemu na wielu frontach stawiają zacięty opór dżihadystom. Sytuacja militarna nie zmienia się zasadniczo od tygodnia.

Obrońcy Ajn al-Arab wciąż utrzymują w swych rękach wolny korytarz z miasta do granicy tureckiej, odległej o kilometr od północnych peryferii niemal oblężonego miasta. Tą drogą wciąż mogą dotrzeć do obrońców spodziewane posiłki, m.in. 150 kurdyjskich ochotników.

Według piątkowego oświadczenia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podczas wizyty w Estonii, kurdyjska Partia Unii Demokratycznej (PYD), główna opozycyjna siła polityczna w Syrii, zgodziła wysłać na odsiecz miastu Ajn el-Arab 1 300 bojowników Wolnej Armii Syryjskiej (WAS). Będą oni mogli przedostać się przez tureckie terytorium.

Dżihadyści kontrolują prawdopodobnie 30 do 40 proc. terytorium Ajn al-Arab. Na froncie irackim lotnictwo sojusznicze przeprowadziło nocą z czwartku na piątek _ udaną operację _ - ogłosił szef sztabu generalnego armii francuskiej Pierre de Villiers, który wypowiadał się w radiu Europe 1. Na stanowiska sił Państwa Islamskiego zrzucono 70 bomb, w tym 12 sterowanych laserem, i _ zadano nieprzyjacielowi bardzo poważne szkody _.

Czytaj więcej w Money.pl
Naloty to za mało, by pokonać dżihadystów _ Aby pokonać Islamskie Państwo, do akcji muszą przystąpić iracki naród, irackie siły bezpieczeństwa i iracki rząd _ - powiedział Philip Hammond
USA reagują na wydarzenia w Iraku Barack Obama odpowiadał dziś między innymi na pytania dziennikarzy czy USA rozważają wykorzystanie w Iraku dronów do przeprowadzenia ataku na dżihadystów.
Państwo Islamskie zarabia na tym miliony Firma analityczna IHS szacuje, że wpływy z rabunku i kontrabandy ropy wynoszą 800 mln dolarów w skali roku.
Tagi: wojna w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz