Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
15.11.2014 22:37

Wojna na Ukrainie. Putin ostro: Nie pozwolę, by Kijów zniszczył swoich przeciwników

Putin mówił również między innymi o skutkach zachodnich sankcji dla Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bohan / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Prezydent Rosji w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD oświadczył, że europejskie sankcje mobilizują jego kraj do dalszego działania na rzecz rozwoju. Skomentował bieżącą sytuację na Ukrainie oraz zarzucił również niemieckim mediom stronniczość.

_ - Najważniejsze jest to, aby nie patrzeć na problemy w sposób jednostronny. Mamy do czynienia z działaniami wojennymi we wschodniej Ukrainie, rząd ukraiński wysłał wojsko. Dochodzi nawet do użycia pocisków rakietowych, ale czy o tym się mówi? Ani słowa _ - odparł Putin na pytanie, czy Rosja wspiera separatystów, wysyłając im broń oraz żołnierzy.

Putin zarzucił dziennikarzom, że dążą do tego, by rząd ukraiński _ unicestwił wszystkich politycznych przeciwników i oponentów _. _ Czy chcecie tego? _ - zapytał dziennikarza przeprowadzającego wywiad. _ - My nie chcemy tego i nie pozwolimy na to _ - dodał.

Przeprowadzony w czwartek wywiad zostanie wyemitowany w całości w niedzielę wieczorem. ARD pokazała w sobotę w ramach wiadomości niewielki fragment. Dalsze wypowiedzi Putina podają media rosyjskie.

Jak relacjonują, Putin mówił m.in. o skutkach zachodnich sankcji dla Rosji. _ - Tak, oczywiście, przyniosły one szkody. Co prawda są i plusy, dlatego, że te ograniczenia skłaniają nas do tego, byśmy sami produkowali te towary _ - zauważył. Rosja jest przekonana, że _ wszystkie zadania technologiczne, w tym w sferze obronności, rozwiążemy samodzielnie _ - zapewnił.

Wyraził ocenę, że zachodnie sankcje są sprzeczne z prawem międzynarodowym i zasadami WTO. Zapowiedział, że mowa o tym będzie na szczycie G20 w Brisbane; rozmowa odbywała się jeszcze przed weekendowym szczytem.

_ - Oczywiście, mamy nadzieję, że sytuacja zmieni się na lepsze. Liczymy na to, że kryzys na Ukrainie się zakończy. Oczywiście, chcemy normalnych stosunków ze wszystkimi naszymi partnerami, w tym z USA i partnerami w Europie _ - mówił w wywiadzie Putin.

Ostrzegł, że osłabiając podstawy finansowe Rosji, jej partnerzy w Europie i USA osłabiają jednocześnie gospodarkę Ukrainy. Jak przypomniał, rosyjskie banki udzieliły Ukrainie kredytów na łączną sumę 25 mld dolarów. Wskazał, że Zachód ograniczył rosyjskim instytucjom finansowym dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych. _ Chcą zniszczyć nasze banki? Ale wtedy zniszczą i Ukrainę _ - oświadczył.

Zastanawiając się, czy _ polityka przesłoniła oczy _ krajom zachodnim, mówił: _ Jak wiadomo, oczy są częścią mózgu (...), i co - czy im się coś w mózgu wyłączyło? _.

Putin przekonywał, że działania wymierzone przeciw bankom rosyjskim w końcowym rozrachunku będą miały negatywne skutki dla Niemiec. _ Jeśli nasze banki choćby częściowo odłączane są od zagranicznego finansowania, to nasi aktorzy w sferze gospodarczej mniej mogą kupować waszych towarów _ - wskazał. Przypomniał, że dzięki współpracy rosyjsko-niemieckiej w Niemczech powstało wiele miejsc pracy.

Oświadczył ponadto, że Rosja nie zażąda od Kijowa przedterminowej spłaty udzielonego w zeszłym roku kredytu w wys. 3 mld dolarów. Jednak - zastrzegł - rosyjski bank państwowy Gazprombank ma prawo zażądać wcześniejszej spłaty pożyczek udzielonych w tym roku ukraińskim firmom energetycznym. Chodzi o kredyty na łączną sumę 3,2 mld dolarów. _ Partnerzy ukraińscy nie dotrzymują zobowiązań kredytowych _ - ostrzegł Putin.

Jeśli chodzi o gospodarkę Rosji, Putin wyraził przekonanie, że w najbliższych latach kraj odnotuje wzrost gospodarczy do 3 procent PKB. _ W tym roku mamy skromny wzrost - około 0,5-0,6 proc., ale mimo wszystko jest to wzrost. Na następny rok planujemy 1,2 proc., potem 2,3 proc. i w kolejnym roku wzrost 3 procent. Ogółem nie są to takie wskaźniki, jakie chcielibyśmy widzieć, ale jest to wzrost; jesteśmy przekonani, że osiągniemy takie wyniki _ - oświadczył. Rozmowę z Putinem przeprowadził Hubert Seipel - dziennikarz stacji NDR w Hamburgu, jednej ze stacji tworzących ARD. Seipel jest autorem filmu o Putinie.

Czytaj więcej w Money.pl
To oznacza "nie" dla kursu w stronę Putina Ukraińska demokracja jest "delikatną roślinką" - pisze niemiecka prasa o wyborach na Ukrainie.
Tak Rosja komentuje wybory na Ukrainie Gazety sugerują, że niedzielne wybory dają Rosji możliwość powrotu do gry.
UE i MFW powinny pożyczyć Ukrainie 20 mld dol - _ Poczynania Rosji wobec Kijowa stanowią "zagrożenie egzystencjalne dla Europy" _ - argumentuje amerykański miliarder George Soros.
Tagi: sytuacja na ukrainie, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz