Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Hollande i Putin rozmawiali o kryzysie na Ukrainie

0
Podziel się:

Do spotkania obu przywódców doszło na lotnisku Wnukowo, na którym francuski prezydent wylądował w drodze powrotnej z Kazachstanu, gdzie przebywał z dwudniową oficjalną wizytą.

Francois Hollande i Władimir Putin
Francois Hollande i Władimir Putin (epa04517364)
bEKNcnIR

Prezydent Francji Francois Hollande przyleciał dziś do Moskwy, jako pierwszy zachodni przywódca od wybuchu kryzysu ukraińskiego, aby spotkać się z Władimirem Putinem. Zdecydowałem, że powinniśmy omówić problemy dotyczące Ukrainy - oświadczył Hollande. Prezydent Władimir Putin oświadczył dziś, że Rosja powinna otrzymać zwrot poniesionych kosztów, jeśli Francja nie dostarczy jej okrętów desantowych typu Mistral.

aktualizacja 17:39

Do spotkania obu przywódców doszło na lotnisku Wnukowo, na którym francuski prezydent wylądował w drodze powrotnej z Kazachstanu, gdzie przebywał z dwudniową oficjalną wizytą.

bEKNcnIT

_ - Panie prezydencie, zdecydowałem, że powinniśmy omówić problemy związane z ukraińskim kryzysem _ - zwrócił się Hollande do prezydenta Rosji. Dodał, że ma nadzieję na postęp w celu zakończenia konfliktu. Hollande zaapelował także o niedopuszczanie do sytuacji, w której obie strony _ miałyby być rozdzielone murami _. _ - Trzeba umieć zarówno przezwyciężać przeszkody, jak i szukać rozwiązań _ - mówił.

Putin wyraził nadzieję na _ pozytywne rezultaty _ i postępy po rozmowach. Przyznał, że _ problemy są złożone _ i podziękował francuskiemu prezydentowi za _ krótką roboczą wizytę _. W krótkich wypowiedziach w obecności dziennikarzy Hollande nie sprecyzował, czy przywiózł do Moskwy jakieś nowe propozycje zakończenia walk na wschodzie Ukrainy.

Chcą zwrotu kosztów

Prezydent Władimir Putin oświadczył dziś, że Rosja powinna otrzymać zwrot poniesionych kosztów, jeśli Francja nie dostarczy jej okrętów desantowych typu Mistral. Putin wypowiedział się po rozmowie w Moskwie z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Rosyjski przywódca powiedział dziennikarzom po spotkaniu z Hollande'em na moskiewskim lotnisku Wnukowo, że kwestia okrętów _ nawet nie została poruszona _. _ Jest kontrakt, wychodzimy z założenia, że będzie on dotrzymany, a jeśli nie - liczymy na zwrot pieniędzy, które wpłaciliśmy _ - oznajmił.

bEKNcnIZ

W piątek francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian ostrzegł, że mistrale mogą nigdy nie być dostarczone Rosji. W odpowiedzi na te słowa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Paryż musi wypełnić swoje zobowiązania. _ Mam już dosyć tego tematu. Tu chodzi o reputację Francji. (Francuzi - PAP) muszą wypełnić wszystkie swoje zobowiązania wynikające z umowy _ - podkreślił szef rosyjskiego MSZ, który uczestniczył w Bazylei w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw OBWE.

Pod koniec listopada prezydent Hollande oświadczył, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu. Hollande _ za stosowne uznał zawieszenie do odwołania _ zezwolenia na dostawę jednostki.

Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch mistrali Francja podpisała w 2011 roku. We wrześniu Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu o nazwie _ Władywostok _ z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pierwotnie okręt miał być dostarczony w październiku.

Wczoraj francuski prezydent apelował w stolicy Kazachstanu, Astanie, do Putina, by patrzył w przyszłość, a nie koncentrował się na przeszłości oraz by pomógł zmniejszyć napięcie wokół Ukrainy. Do krótkiego spotkania Hollande'a i Putina doszło niedługo po ogłoszeniu przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, że nowe rozmowy pokojowe odbędą się 9 grudnia w Mińsku. Mają wziąć w nich udział przywódcy separatystów na wschodzie Ukrainy, a także przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE.

bEKNcnJa

Hollande po raz ostatni spotkał się z rosyjskim prezydentem w Brisbane w listopadzie przy okazji szczytu G20. Zachodni przywódcy zagrozili wówczas nałożeniem kolejnych sankcji na Rosję, jeśli nie uczyni więcej, aby zakończyć ukraiński konflikt.

Czytaj więcej w Money.pl
Te rozmowy zakończą kryzys ukraiński? Moskwa apeluje o rozejm Prezydent Francji wraz z Angelą Merkel przeprowadzili rozmowę telefoniczną z prezydentami Rosji i Ukrainy. Przywódcy rozmawiali dwie godziny.
Putin: Potrafimy bronić swoich interesów Prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył też, że żadne pogróżki nie zmuszą Rosjan do wyrzeczenia się swoich wartości i ideałów.
Hollande do Putina: Nie uznawaj wyborów Prezydent Francji uważa, że celem jest przekonanie Moskwy i separatystów, aby wyrzekli się eskalacji napięcia i wrócili do dialogu.
bEKNcnJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)