Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Będzie spotkanie Poroszenko - Merkel - Putin - Hollande

0
Podziel się:

Czwórka polityków, jak pisze AFP, regularnie kontaktuje się telefonicznie i próbuje znaleźć rozwiązanie konfliktu na prorosyjskim wschodzie Ukrainy.

Wojna na Ukrainie. Będzie spotkanie Poroszenko - Merkel - Putin - Hollande
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji: Francois Hollande'em i Władimirem Putinem.

_ - To kolejne spotkanie w formacie normandzkim w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie _ - powiedział Poroszenko w Kijowie, zaznaczając, że ministrowie spraw zagranicznych państw, które wezmą udział w rozmowach, mają przygotować plan tego szczytu.

Pierwsze spotkanie w tym formacie odbyło się w czerwcu przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - stąd nazwa. Kolejne odbyło się w Mediolanie w październiku. Czwórka polityków, jak pisze AFP, regularnie kontaktuje się telefonicznie i próbuje znaleźć rozwiązanie konfliktu na prorosyjskim wschodzie Ukrainy, gdzie od kwietnia zginęło ponad 4700 osób.

Prezydent Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że konflikt na wschodniej Ukrainie jest _ sztuczny _ i _ sprowadzony przez agresorów i okupantów, którzy muszą odejść _, co - jak pisze AFP - było jawną aluzją do Rosji. Według Poroszenki dwie rzeczy pozwolą zakończyć konflikt: _ zamknięcie granic _ i _ wycofanie obcych żołnierzy _. Rosja ustawicznie dementuje oskarżenia o wysyłanie do Donbasu żołnierzy, jakie pod jej adresem kierują Kijów i Zachód.

Poroszenko powiedział też, że jeśli proces pokojowy na wschodzie Ukrainy dozna fiaska i będzie kontynuowana agresja zbrojna na pełną skalę, to wprowadzi w swym kraju stan wojenny. Niemniej podkreślił, że według niego nie istnieje _ militarne rozwiązanie kwestii Donbasu _.

W ubiegłym tygodniu władze ukraińskie i separatyści dokonali wymiany wielu jeńców, co zostało uznane za krok w kierunku deeskalacji konfliktu. Od września w strefie konfliktu obowiązuje rozejm, który jednak jest systematycznie naruszany. W poniedziałek w starciu na lotnisku w Doniecku zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, po stronie separatystów straty wyniosły 14 ludzi, a jednego wzięto do niewoli.

Poroszenko zaprzeczył rozpowszechnianej przez media i portale społecznościowe informacji, że podczas rozejmu w Donbasie ukraińskie siły zbrojne nie mają prawa odpowiadać ogniem na ostrzał. _ - Każdy, kto jest celem ataku, ma prawo odpowiedzieć ogniem _ - oświadczył.

Prezydent Ukrainy podpisał w poniedziałek ustawę, potwierdzającą rezygnację Ukrainy ze statusu państwa pozostającego poza blokami wojskowymi. Jednocześnie podkreślił, że w kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO zostanie przeprowadzone referendum w ciągu pięciu-sześciu lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel pogania Putina. "Rosja powinna..." Rozejm zawarty we wrześniu po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku był systematycznie naruszany przez obie strony.
Odwołano ważne rozmowy ws. Ukrainy Prorosyjscy separatyści nie wykonali ustaleń o wymianie zakładników.
Ukraina i Białourś zacieśniają współpracę? "Możecie na nas liczyć" Kijów chce zwiększać wymianą handlową z Mińskiem i proponuje pomoc w nawiązaniu lepszych relacji z Unią.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)