Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Ambasador: Liczymy na wsparcie Polski

0
Podziel się:

Oczekujemy, że Polska nadal będzie naszym kluczowym i strategicznym partnerem - mówi nowy ambasador Ukrainy w Polsce.

Andrij Deszczyca
Andrij Deszczyca (Departament Stanu USA)

- _ Ukraina liczy na pomoc i zaangażowanie Polski w kwestiach bezpieczeństwa i chce czerpać z doświadczeń jej reform. Polska doskonale rozumie, co dzieje się dziś na Ukrainie _ - powiedział nowy ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.

Nominację na to stanowisko Deszczyca odebrał wczoraj z rąk prezydenta Petra Poroszenki. Dyplomata, który od lutego do czerwca kierował ukraińskim MSZ, oczekuje, że po wypełnieniu formalności będzie mógł stawić się na placówce w Warszawie w końcu października.

_ - Oczekujemy, że Polska nadal będzie naszym kluczowym i strategicznym partnerem. Liczymy na jej poparcie w kwestiach, które dotyczą bezpieczeństwa Ukrainy, naszego regionu i całej Europy, wsparcie na drodze integracji europejskiej i na doświadczenia Polski w reformach _ - powiedział.

Deszczyca wskazał, że na stanowisku ambasadora w Polsce będzie dążył do wzmocnienia osobistych kontaktów między politykami dwóch krajów oraz do bardziej intensywnych działań w ramach istniejących obecnie mechanizmów współpracy.

Ambasador zwrócił uwagę, że choć w relacjach ukraińsko-polskich istnieją _ skomplikowane problemy historii _, to obecnie należy skoncentrować się na przyszłości. _ Tym bardziej, że mamy wspólne zadanie: jest to bezpieczeństwo w naszym regionie i zapewnienie pokoju. Mamy jedno poważne zagrożenie, z którym trzeba walczyć wspólnymi siłami. Tym zagrożeniem jest agresja ze strony Rosji _ - powiedział.

Deszczyca ocenił, że na tę agresję nikt nie był przygotowany; nikt także nie przypuszczał, że w obecnych czasach Rosja zdecyduje się na aneksję Krymu i _ popieranie ruchów terrorystycznych na wschodzie Ukrainy _.

_ - Jest to nauczka dla nas wszystkich; musimy być gotowi do odparcia takich działań. Kraje, które się tego dopuszczają, powinny powrócić do przestrzegania zasad, według których przyzwyczailiśmy się żyć w Europie. Nikt nie chce przecież wojny. Ukraina także jej nie chce, ale musimy w tej sytuacji zmusić Rosję do respektowania tych zasad i traktowania nas jako pełnoprawnego partnera, który ma prawo do posiadania własnej przyszłości _ - oświadczył.

Deszczyca odniósł się także w rozmowie do incydentu, przez który jego nazwisko stało się znane w mediach, a minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że nie ma z nim już o czym - jako z ówczesnym szefem dyplomacji Ukrainy - rozmawiać.

Chodzi o zdarzenie z czerwca, kiedy Deszczyca, chcąc uspokoić nacierający na ambasadę Rosji w Kijowie tłum, zaśpiewał z ludźmi niecenzuralną piosenkę kibiców piłkarskich o prezydencie Władimirze Putinie.

_ Gdyby Rosjanie nie poświęcali temu tak dużo uwagi, z pewnością nie byłbym taki znany. Sądzę, że minister Ławrow najlepiej rozumie, że w niektórych sprawach dla ratowania stosunków dyplomatycznych między państwami stosuje się metody niedyplomatyczne. Dla nas ważne jest utrzymywanie kontaktów dyplomatycznych z Rosją, ale tylko z tą Rosją, która będzie traktowała Ukrainę jak równego partnera _ - oświadczył Deszczyca.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m323402.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-wycofanie-rosyjskich,3,0,1637379.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja wycofa oddziały, a Zachód sankcji - nie Rosyjski dziennik _ Wiedomosti _ powołuje się na przedstawiciela Komisji Europejskiej i anonimowego europejskiego dyplomatę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m306139.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sankcje-dla-rosji-pozostana-bez-zmian,67,0,1635395.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Złagodzą sankcje dla Rosji? Jest komentarz _ - Zachodnie restrykcje nie powinny zostać złagodzone, póki wszystkie obce siły i sprzęt nie opuszczą Ukrainy _ - oświadczyła przedstawicielka Departamentu Stanu USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m319016.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-wladze-wycenily-ile,108,0,1634924.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odbudowa Donbasu będzie kosztować miliardy Suma 11 mld hrywien wynika tylko ze wstępnej oceny, a na dodatek kurs ukraińskiej waluty mocno spadł. Pełny koszt rekonstrukcji może być zdecydowanie wyższe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)