Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włoska prasa: czterech kandydatów na początku konklawe

0
Podziel się:

Konklawe rozpocznie się od walki na głosy między czterema faworytami. Tuż przed nim doszło do ostrego sporu między kardynałami.

Włoska prasa: czterech kandydatów na początku konklawe
(C. LARUFFA / Splash News/EAST NEWS)

Konklawe rozpocznie się od walki na głosy między czterema faworytami - przewiduje włoska prasa. Informuje o burzliwym przebiegu ostatniej kongregacji kardynałów w wczoraj, gdy doszło do ostrego spięcia grupy 30 z nich z kard. Tarcisio Bertone. Reżyserem konklawe ma być polski kardynał, Stanisław Dziwisz.

_ Corriere della Sera _ pisze, że wybór następcy Benedykta XVI będzie w pierwszym dniu pojedynkiem między najsilniejszym papabile, arcybiskupem Mediolanu, kard. Angelo Scolą, a Brazylijczykiem, kard. Odilo Schererem, metropolitą Nowego Jorku, kard. Timothym Dolanem i przedstawicielem Kurii Rzymskiej, kard. Markiem Oullet.

Kard. Scola może liczyć już na 50 głosów - twierdzi największa włoska gazeta. Według niej jeśli metropolita mediolański nie zostanie wybrany do czwartku, wtedy pojawi się miejsce dla _ outsidera _. Choć, jak się zauważa, wszyscy stawiają na to, że będzie to krótkie konklawe, nie można też wykluczyć zablokowania faworytów przez główne i ostro ze sobą skonfliktowane frakcje purpuratów.

_ La Repubblica _ przytacza opinie zza Spiżowej Bramy o tym, że kard. Scola, kierujący największą diecezją w Europie, _ nie ma rywali _. Rzymski dziennik kładzie nacisk na poważne spięcie, do jakiego doszło podczas ostatniej kongregacji Kolegium Kardynalskiego, gdy kardynał Scherer, reprezentujący frakcję Kurii Rzymskiej, stanął w jej obronie w obliczu licznych zarzutów kierowanych przede wszystkim pod adresem dotychczasowego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone. Po raz kolejny grupa dostojników na czele z Brazylijczykiem Joao Brazem de Aviz zaatakowała kard. Bertone za podejmowanie niewłaściwych decyzji personalnych i brak przejrzystości w zarządzaniu Kościołem oraz watykańskim bankiem IOR.

Przy okazji mediolański dziennik odnotował, że Scherer, coraz częściej przedstawiany właśnie jako zagorzały obrońca krytykowanej Kurii Rzymskiej i jej kandydat, może liczyć najwyżej na 15 głosów, co stawia go daleko z tyłu za Scolą, choć i jemu nie będzie łatwo, jak konstatuje, zebrać potrzebnych 77 głosów.

_ La Stampa _ wyraża przekonanie, że konklawe 2013 przyniesie _ wiatr zmian _ w kwestii zarządzania Kurią Rzymską, watykańskimi finansami i kolegialności w Kościele.

Lewicowy dziennik _ Fatto Quotidiano _ interpretuje konklawe jako pojedynek między _ wojtyliani _ a _ ratzingeriani _. Jak wyjaśnia, nie chodzi o to, od którego papieża kardynałowie otrzymali purpurę, lecz o wizję Kościoła. Wśród _ reżyserów konklawe _ z _ frakcji Jana Pawła II _ gazeta wymienia kard. Stanisława Dziwisza.

Czytaj więcej w Money.pl
Konklawe pojedynkiem dwóch kardynałów? Na półtorej doby przed konklawe coraz więcej przemawia według mediów za tym, że będzie ono wyborczym pojedynkiem między dwoma faworytami.
Oto faworyt konklawe. Zostanie papieżem? Kardynałów z Europy będzie 61, wśród nich 28 Włochów.
To przeszkodzi w konklawe? Brak przepisów Wzmiankę o tym znajdujemy jedynie w publikacji Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)