Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Włoska mafia. Film o historii kamorry będzie wyświetlany w szkołach średnich

0
Podziel się:

W filmie dokumentalnym wykorzystano liczne relacje na temat tego, jak rodziła się potęga kamorry, nagrania i dokumenty.

Włoska mafia. Film o historii kamorry będzie wyświetlany w szkołach średnich
(Daveness_98/CC/Flickr)

40 lat historii neapolitańskiej mafii, kamorry, przedstawia przygotowany dla włoskiej młodzieży film dokumentalny. Zostanie on rozesłany do szkół średnich w całym kraju, a jego projekcje będą elementem nauki praworządności.

_ Początki Gomorry _ - to tytuł 4-odcinkowego serialu dokumentalnego Luigiego Pingitore. Nawiązuje on do głośnego, zekranizowanego bestsellera _ Gomorra _ Roberto Saviano. Książka opisywała przede wszystkim najgroźniejszy klan kamorry, Casalesi.

W filmie dokumentalnym wykorzystano liczne relacje na temat tego, jak rodziła się potęga kamorry, nagrania i dokumenty. Przedstawione zostały także tragiczne historie niewinnych ofiar porachunków.

W dokumencie, którego premiera odbyła się właśnie na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni, zaprezentowany został portret legendarnego bossa kamorry Raffaele Cutolo, odbywającego karę wielokrotnego dożywocia za zbrodnie mafijne oraz również uwięzionego bossa klanu Casalesi Francesco Schiavone.

Mowa jest o walkach mafijnych gangów i dzielnicach Neapolu, na przykład Secondigliano, kontrolowanych całkowicie przez klany.

Autor filmu prezentuje też najnowszy rozdział w walce państwa włoskiego z przestępczością zorganizowaną, czyli powszechnie stosowaną praktykę konfiskaty dóbr mafijnych.

Od września film _ Początki Gomorry _ będą oglądać uczniowie szkół średnich, przede wszystkim na południu Włoch.

Socjologowie i organizacje nawołujące do krzewienia postaw praworządności i sprzeciwu wobec mafii biją od dawna na alarm. Wśród młodzieży, przede wszystkim z rejonów-kolebek największych mafii, dość częstym zjawiskiem jest tolerancja wobec nich czy wręcz podziw dla miejscowych bossów.

Z zaprezentowanych w maju badań społecznych wynika, że kamorra to dla 16 procent neapolitańskich uczniów w wieku 12-14 lat źródło bogactwa i władzy. Nastolatki uważają, że to dzięki mafii można rozwiązać problemy ekonomiczne i zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz pracę. 15 proc. gimnazjalistów twierdzi wręcz, że mafia to _ zjawisko pozytywne _.

Czytaj więcej o włoskiej mafii w Money.pl
"Król serów" aresztowany. Związki z mafią? Pod zarzutem powiązań z najgroźniejszym gangiem kamorry policja aresztowała znanego przedsiębiorcę Giuseppe Mandarę.
Aresztowali Polkę, a potem grubą rybę mafii Trzy tygodnie wcześniej rozbito kierowaną przez Polkę siatkę polskich przemytników narkotyków, powiązaną z klanem Polverino.
Mafioso aresztowany, Włosi rozpaczają 53-letni Zagaria to jeden z najważniejszych szefów najgroźniejszego klanu neapolitańskiej mafii, Casalesi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)