Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włosi oburzeni sądowym wnioskiem Schettino

0
Podziel się:

Prokurator, który kierował śledztwem w sprawie katastrofy statku Costa
Concordia, przyjął ze zdumieniem wniosek adwokata oskarżonego.

Francesco Schettino
Francesco Schettino (PAP/EPA)

Prokurator, który kierował śledztwem w sprawie katastrofy statku Costa Concordia, przyjął ze zdumieniem wniosek adwokata oskarżonego o spowodowanie wypadku, kapitana, dotyczący negocjowania z sądem wysokości kary.

Podczas gdy za wszystkie zarzuty Schettino grozi do 20 lat więzienia, jego adwokat podczas rozprawy zaproponował karę trzech lat i pięciu miesięcy więzienia. Proces Schettino toczy się w Grosseto w środkowych Włoszech. Prokurator Francesco Verusio apeluje o odrzucenie wniosku przez sąd i jest przekonany, że taka właśnie decyzja zapadnie. _ Schettino nie zdaje sobie sprawy z tego, co zrobił. Prawdopodobnie stworzył swoją własną wizję wydarzeń _ - oświadczył prokurator Verusio wchodząc na rozprawę w procesie kapitana wycieczkowca. Przypomniał, że grozi mu kara znacznie wyższa od tej, jakiej gotów się dobrowolnie poddać.

W trakcie tej rozprawy sąd przyjął do rozpatrzenia nowe dowody winy Schettino, przedstawione przez prokuraturę. Są wśród nich nagrania z kamer zamontowanych na pokładach statku, który 13 stycznia 2012 roku wpadł na skały w pobliżu wyspy Giglio po tym, jak kapitan nakazał podpłynąć do niej. Na nagraniach, jak ujawniły media, widać akcję ratunkową oraz panikę wśród pasażerów.

Na razie na procesie doliczono się 250 poszkodowanych stron, które dopuścił sąd. Są wśród nich oprócz reprezentantów ofiar i pasażerów, także włoska Rada Ministrów, ministerstwa ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego oraz armator statku Costa Crociere. Firma ta uważa, że poniosła ogromne straty finansowe i wizerunkowe z powodu katastrofy Concordii.

Przed wejściem na salę rozpraw w gmachu teatru w Grosseto Schettino powiedział dziennikarzom, że jest _ rozgoryczony _ relacjami włoskiej prasy o tym, że był _ niewzruszony _ podczas odczytywania aktu oskarżenia. Zarzuca mu się doprowadzenie do katastrofy statku, nieumyślne spowodowanie śmierci 32 osób i ucieczkę z pokładu. _ To była postawa spokoju i poszanowania _ - zapewnił kapitan. Wyrok w sprawie Schettino, jedynego sądzonego w tym procesie, ma zapaść w przyszłym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Podniesienie wraku Concordii dopiero za rok? To będzie bardzo skomplikowana operacja, jakiej nigdy wcześniej nie przeprowadzono na świecie.
Wkrótce proces kapitana Concordii Spowodował śmierć 32 osób. Grozi mu do 20 lat więzienia.
Rok po tragedii kpt Schettino zabrał głos Wrak statku nadal leży na dnie Morza Tyrreńskiego. Dziś na dnie spoczęła skała, która spowodowała katastrofę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)