Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włosi cieszą się z nominacji Federiki Mogherini

0
Podziel się:

Prezydent Napolitano jest przekonany, że będzie ona jak najlepiej sprawować powierzoną jej nową funkcję, działając na rzecz większej spójności UE.

Federica Mogherini
Federica Mogherini (PAP/Radek Pietruszka)
bEJcdMet

Upór premiera Włoch Matteo Renziego, który konsekwentnie forsował kandydaturę Mogherini na stanowisko szefowej dyplomacji UE, poskutkował - podkreślają włoskie media. Uznanie dla 41-letniej Mogherini wyraził 89-letni prezydent Giorgio Napolitano.

_ - Włochy otrzymały istotny wyraz uznania i przede wszystkim włożyły pozytywny wkład w rozwiązanie problemu rozdziału stanowisk na szczycie Unii Europejskiej _ - oświadczył szef państwa w wydanej w sobotę nocie. Podkreślił, że w Unii doceniono przedstawioną przez włoski rząd propozycję mianowania kobiety na Wysoką Przedstawiciel do spraw zagranicznych. Napolitano jest przekonany, że Mogherini będzie jak najlepiej sprawować powierzoną jej nową funkcję działając na rzecz większej spójności UE.

W pierwszych komentarzach we Włoszech zwraca się uwagę na to, że przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przedstawiając nową szefową dyplomacji nazwał ją _ nowym obliczem Europy _. Tym samym powtórzył argumentację rządu Matteo Renziego, który w ten sposób przekonywał do kandydatury nieznanej szerzej jeszcze niedawno młodej minister.

bEJcdMev

Wiceprzewodnicząca centrolewicowej Partii Demokratycznej, do której należy przyszła szefowa dyplomacji UE, Debora Serracchiani oświadczyła, że będzie ona umiała _ dać nowy impuls Europie na globalnej scenie _. Jest to niezwykle potrzebne, dodała, w związku z licznymi kryzysami na świecie, przede wszystkim eskalacją zbrojnego konfliktu na Ukrainie i w obliczu fali terrorystycznej przemocy Państwa Islamskiego.

Satysfakcję z nominacji wyraża także włoska centroprawica podkreślając, że będzie ona _ doskonałym reprezentantem _ Unii. Tylko eurosceptyczna, separatystyczna prawicowa Liga Północna uznała, że Włochy otrzymały _ niepotrzebne stanowisko _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja jest w stanie wojny z Europą" _ - Jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą, krajem, który chce być bliżej Europy _ - powiedziała w Brukseli prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Oto cechy idealnego szefa dyplomacji UE Szefowie państw i rządów spotkają się w sobotę w Brukseli, by wybrać kolejne dwie osoby, które przez najbliższe pięć lat będą sprawować główne stanowiska w Unii.
Bieńkowska pisze do KE w sprawie embarga Z unijnych źródeł wynika, że podczas spotkania Komisja Europejska przedstawi nowe środki wsparcia.
bEJcdMeW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)