Notowania

włochy
12.03.2012 07:30

Włochy żyją skandalem. Senator przywłaszczył 20 mln euro

Ujawniane są szczegóły skandalu ze sprzeniewierzeniem milionów euro z kasy postchadeckiej partii Margherita

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)

Senator Luigi Lusi wydał po parę milionów euro na zakup luksusowego apartamentu i willi w Rzymie oraz w okolicach. Pieniądze przywłaszczył sobie z kasy partii, której był skarbnikiem.

We Włoszech ujawniane są szczegóły skandalu ze sprzeniewierzeniem milionów euro z kasy postchadeckiej partii Margherita przez jej byłego skarbnika, senatora Luigiego Lusiego. Za partyjne pieniądze nabywał nieruchomości, podróżował po świecie i jadał w najdroższych restauracjach.

Kilka tygodni po tym jak prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zniknięcia co najmniej kilkunastu milionów euro z kasy rozwiązanego już ugrupowania, w mediach pojawiają się kolejne informacje o gigantycznej aferze, wywołanej przez senatora obecnej kadencji wyrzuconego natychmiast z szeregów centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Podczas gdy początkowo szacowano, że jako skarbnik ugrupowania Margherita Luigi Lusi wyprowadził w latach 2008-2011 z jego kont 13 milionów euro, obecnie oblicza się, że przywłaszczył sobie nawet do 20 milionów euro. Po parę milionów euro przeznaczył na zakup luksusowego apartamentu i willi w Rzymie oraz w okolicach. Kilka z tych nieruchomości zajęto na wniosek prokuratury.

4 miliony euro Lusi zainwestował w spółkę handlu nieruchomościami. Poza tym dokonał kilku znacznych przelewów, między innymi na konto pracowni architektonicznej żony. Wszystkie te transakcje są obecnie sprawdzane, a członkowie jego rodziny zostali objęci śledztwem.

Wyniki dotychczasowych kontroli wskazują na to, że partyjne pieniądze traktował jak swoje i wydawał na najbardziej ekstrawaganckie, ściśle prywatne cele. Włoska prasa informuje, że zasiadający w parlamencie politycy dawnej Margherity nie mogą uwierzyć w to co się stało i - jak podkreślił dziennik _ La Stampa _ - oniemieli gdy poznali szczegóły.

W czerwcu ub. roku senator Luigi Lusi podróżował Orient Expressem po Europie i wypoczywał w rejonie Wenecji wydając na ten cel 15 tysięcy euro. 218 tysięcy euro przeznaczył na weekendy w Toronto i w Nowym Jorku. Z partyjnych pieniędzy opłacił również przelot dla 7 osób na Bahamy. Wypoczywał też na Kajmanach i w Czarnogórze.

Były skarbnik był też stałym gościem znanej rzymskiej restauracji znajdującej się w rejonie Panteonu. Zamawiał tam spaghetti z kawiorem za 180 euro.

Prokuratorskie śledztwo i wewnętrzne dochodzenie, prowadzone z inicjatywy byłych liderów partii, ma na celu wyjaśnienie jak doszło do takiego braku kontroli nad ogromnymi finansami partii.

Sam Luigi Lusi twierdzi, że był _ depozytariuszem _ różnych partyjnych sekretów i zarzuca byłym partyjnym kolegom, że chcą go _ wykończyć _. Przyznaje jednak, że ma pewne _ słabostki _.

Sprawa ta to punkt zwrotny dla całej włoskiej polityki - uważa walczące o przejrzystość życia publicznego ugrupowanie Włochy Wartości byłego prokuratora Antonio Di Pietro, który zasłynął z dochodzenia w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej w szeregach władzy w latach 90.

Czytaj więcej o aferze Luigiego Lusiego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz