Notowania

włochy
01.02.2013 20:55

Włochy: wyroki dla agentów CIA w związku z porwaniem egipskiego imama

Włoski sąd apelacyjny skazał w piątek zaocznie na siedem lat więzienia byłego szefa komórki CIA w Rzymie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Włoski sąd apelacyjny skazał zaocznie na siedem lat więzienia byłego szefa komórki CIA w Rzymie, Jeffa Castellego, za porwanie w 2003 roku egipskiego imama w Mediolanie. Na sześć lat więzienia, również zaocznie, skazano dwóch innych agentów CIA.

W listopadzie 2009 roku włoski sąd pierwszej instancji uniewinnił trzech agentów CIA powołując się na immunitet dyplomatyczny, ale prokuratura zaskarżyła ten werdykt. Wyroki skazujące w tej sprawie usłyszało wówczas natomiast 23 innych Amerykanów.

Żaden z nich nigdy nie przebywał we włoskim areszcie, ani nie pojawił się w sądzie. Grozi im jednak aresztowanie w przypadku podróży do Europy.

Imam Abu Omar, którego prawdziwe nazwisko brzmi Osama Hasan Nasr, był członkiem radykalnej islamskiej opozycji w Egipcie. We Włoszech uzyskał azyl polityczny. 17 lutego 2003 roku został uprowadzony na ulicy w Mediolanie w czasie wspólnej operacji włoskiego wywiadu wojskowego SISMI i amerykańskiej CIA.

Został przetransportowany do amerykańskich baz wojskowych we Włoszech, potem w Niemczech, a następnie przewieziony do Egiptu. Tam, jak utrzymują jego adwokaci, był przez siedem miesięcy torturowany w czasie przesłuchań w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Imam domaga się 10 milionów euro odszkodowania.

Otwarty w czerwcu 2007 roku proces w sądzie pierwszej instancji był uważany za symboliczny, ponieważ był pierwszym postępowaniem dotyczącym tajnych lotów CIA, którymi przewożono podejrzanych o terroryzm po zamachach z 11 września 2001 roku.

Castelli jest jednym z 26 obywateli USA sądzonych przez włoskie władze w związku z ich udziałem w porwaniu z 2003 roku. We wrześniu 2012 roku włoski Sąd Najwyższy podtrzymał wyroki skazujące na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia w związku z porwaniem dla 22 agentów CIA i jednego pilota US Air Force.

Czytaj więcej w Money.pl
6 lat więzienia dla ekspertów za trzęsienie ziemi Na sześć lat więzienia skazał sąd w L'Aquili we Włoszech członków tzw. Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej. Sądzono ich za to, że nie podjęli kroków prewencyjnych w związku z rosnącą aktywnością sejsmiczną w mieście w 2009 roku.
Jutro skażą Berlusconiego. Zobacz za co Byłego premiera Włoch, oskarżono o przekupienie adwokata w zamian za złożenie korzystnych dla niego zeznań.
Sprawa więzień CIA w Polsce. Nowe dowody? Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa.
Tagi: włochy, cia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz