Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: Procesja zatrzymała się przed domem szefa mafii

0
Podziel się:

Gest wywołał falę oburzenia.

Włochy: Procesja zatrzymała się przed domem szefa mafii
(Daveness_98/CC/Flickr)

Falę oburzenia wywołały we Włoszech doniesienia mediów o tym, że w Kalabrii procesja religijna zatrzymała się, na znak szacunku, przed domem sędziwego bossa tamtejszej mafii 'ndranghety, odbywającego karę aresztu domowego.

Kolejnym takim incydentem na włoskim południu zajmie się prokuratura do walki z mafią i parlamentarna komisja antymafijna.

Lokalny dziennik z Kalabrii podał dziś, że w miejscowości Oppido Mamertina procesja z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz i ludności zatrzymała się przed domem 82-letniego Peppe Mazzagattiego, jednego z głównych uczestników krwawych porachunków między kalabryjskimi klanami w latach 90. Z powodu stanu zdrowia karę dożywocia za zbrodnię mafijną odbywa on w domu.

Według gazety _ Quotidiano della Calabria _ gdy procesja z figurą Matki Bożej Łaskawej zatrzymała się przed domem mafiosa, biorący w niej udział dowódca miejscowego posterunku karabinierów oddalił się, by - jak potem wyjaśniono - dokonać identyfikacji uczestników i zarejestrować zdarzenie.

Opisali je również dwaj inni obecni na miejscu karabinierzy, a ich szczegółowa relacja znajdzie się w przygotowywanym obecnie raporcie dla lokalnej komórki do spraw bezpieczeństwa publicznego.

Przedstawiciele wszystkich środowisk politycznych i społecznych we Włoszech wyrażają oburzenie z powodu tego incydentu. Przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. walki z mafią Rosy Bindi nazwała postój procesji przed domem bossa _ niedopuszczalnym hołdem _.

_ - To, co się stało podczas procesji, budzi gniew i smutek. Komisja zajmie się tą sprawą _ - oświadczyła parlamentarzystka centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Przypomina się, że do tego niepokojącego zdarzenia doszło zaledwie dwa tygodnie po wizycie papieża Franciszka w Kalabrii, gdzie powiedział on w homilii, że mafiosi są _ ekskomunikowani _.

Prokurator do walki z mafią w Reggio Calabria Nicola Gratteri w rozmowie z agencją ANSA podkreślił: _ Słowa papieża zostały przez wszystkich wysłuchane, ale w praktyce nie są realizowane _. - _ To, co się stało, to wyzwanie dla tych słów _ - dodał prokurator zapowiadając postępowanie wyjaśniające w całej sprawie.

Biskup miejscowej diecezji Francesco Milito zapewnił, że zostaną podjęte kroki dyscyplinarne w związku z tym zdarzeniem.

Czytaj więcej w Money.pl
"Unia nie może być ojczyzną banków" Matteo Renzi oświadczył, że Unia Europejska nie powinna być _ ojczyzną biurokratów i banków _.
"W Unii trzeba skończyć z zaciskaniem pasa" Prezydent Włoch powiedział przewodniczącemu Komisji Europejskiej i unijnym komisarzom, że wzrost gospodarczy w UE jest coraz ważniejszym celem.
Wywożą broń chemiczną z Syrii. Gdzie? We włoskim porcie Gioia Tauro zakończył się przeładunek syryjskiej broni chemicznej - z duńskiego frachtowca Ark Futura na amerykański okręt Cape Ray, który zajmie się ich neutralizacją na wodach międzynarodowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)