Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
berlusconi
25.09.2012 06:39

Włochy. Podała się do dymisji za bale w maskach prosiąt

Pod presją apeli większości polityków i opinii publicznej w atmosferze skandalu podała się do dymisji przewodnicząca władz stołecznego regionu Lacjum Renata Polverini z centroprawicy byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Pod presją apeli większości polityków i opinii publicznej w atmosferze skandalu podała się do dymisji przewodnicząca władz stołecznego regionu Lacjum Renata Polverini z centroprawicy byłego premiera Silvio Berlusconiego. Doszło tam do wielkich nadużyć finansowych.

Włoska prasa ujawniła ostatnio, że radni z centroprawicowego Ludu Wolności wydawali od lat bez żadnej kontroli na prywatne cele, huczne przyjęcia, wyjazdy i luksusowe życie setki tysięcy euro wyasygnowane z budżetu na działalność polityczną klubu ich ugrupowania.

Głównym podejrzanym jest były już szef klubu Ludu Wolności we władzach regionalnych Franco Fiorito, który partyjnymi pieniędzmi zarządzał jak swoimi własnymi. Ustalono, że z konta partii przelał na swoje osobiste około miliona euro. Rozdawał również czeki innym radnym, nie sprawdzając potem ich wydatków. Prokurator postawił Fiorito zarzut sprzeniewierzenia mienia publicznego.

Symbolem szastania pieniędzmi stały się urządzane przez lokalnych polityków maskarady, przyjęcia pod hasłem _ u Ulissesa _ czy _ na Olimpie _. Prasa publikuje zdjęcia uczestników tych zabaw w Rzymie w greckich tunikach oraz maskach prosiąt i byków.

W niektórych zabawach uczestniczyła przewodnicząca władz Lacjum Renata Polverini, choć nie jest jasne, do jakiego stopnia wiedziała o braku kontroli nad publicznymi pieniędzmi i oszustwach w szeregach centroprawicy.

W poniedziałek wieczorem Polverini ustąpiła ze stanowiska. Wcześniej mandaty złożyli radni całej opozycji, chcąc w ten sposób doprowadzić do rozwiązania rady regionu.

Na konferencji prasowej Renata Polverini zapewniła, że odchodzi z podniesioną głową. Zarzuciła swoim przeciwnikom politycznym, że próbowali zahamować jej _ reformatorskie działania _. Przypomniała, że w rezultacie skandalu doprowadziła do cięć w wydatkach regionu w wysokości 5 miliardów euro.

Uznanie dla jej decyzji o ustąpieniu wyrazili politycy z kierownictwa Ludu Wolności, świadomi tego, że skandal w Lacjum bardzo osłabił partię i stawia ją w trudnej sytuacji przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech w maju przyszłego roku.

W atmosferze skandalu na tle seksualnym w 2009 roku ze stanowiska ustąpił poprzedni przewodniczący władz stołecznego regionu Piero Marrazzo.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrygi, wino, panienki. Tak szaleją urzędnicy Za fundusze na polityczną działalność klubu partii byłego premiera, politycy bawili się na wystawnych przyjęciach.
Berlusconi porzucił willę za 2 miliony euro? Za posiadłość na Lampedusie polityk zapłacił 2 mln euro.
Bunga bunga wrócą? Berlusconi zapowiada... Były premier Włoch gotów jest kandydować w wyborach parlamentarnych. _ Dzięki mnie centroprawica wróci do władzy _.
Tagi: berlusconi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz