Notowania

Przejdź na
costa concordia
29.12.2012 08:40

Włochy: Nowe nagranie rozmowy kapitana statku Costa Concordia

Na dwa tygodnie przed pierwszą rocznicą katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, ujawniono nagranie kolejnej telefonicznej rozmowy kapitana Francesco Schettino.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Na dwa tygodnie przed pierwszą rocznicą katastrofy włoskiego statku Costa Concordia, w której zginęły 32 osoby, ujawniono nagranie kolejnej telefonicznej rozmowy kapitana Francesco Schettino. Zdaniem prokuratury nagranie to jeszcze bardziej go pogrąża.

W zapisie rozmowy z wieczoru 13 stycznia, udostępnionym na stronie internetowej dziennika _ Il Messaggero _ słychać, jak zakłopotany i speszony kapitan unika odpowiedzi na pytanie, co się stało i nie przyznaje się do tego, że statek uderzył w podmorskie skały, bo z jego inicjatywy podpłynął za blisko wyspy Giglio.

Ze Schettino rozmawiał kapitan Leopoldo Manna z dowództwa kapitanatu portu w Rzymie, który stanowczym tonem pytał go o szczegóły wypadku wycieczkowca z ponad 4 tysiącami osób na pokładzie.

W trakcie tej rozmowy Schettino, który opuścił pokład jeszcze przed zakończeniem ewakuacji, siedział już wtedy na skałach na wyspie i obserwował coraz bardziej przechylający się na bok statek.

_ Czy uderzyliście w coś? _ - zapytał przedstawiciel kapitanatu.

Kapitan odpowiedział: _ Usłyszałem uderzenie i nastąpił black out _. Potem powtórzył, że usłyszał _ bum _. _ Teraz sprawdzamy przyczyny _ - dodał wyraźnie wymijająco.

W dalszej części rozmowy można usłyszeć tłumaczenia kapitana Schettino, dlaczego opuścił pokład. _ Statek przechylił się nagle, gdybyśmy nie zeszli do szalup i tak wpadlibyśmy do morza _ - stwierdził.

Rzymski dziennik przytacza opinię prokuratury, że prawdziwie groteskowe są wyjaśnienia kapitana wycieczkowca, że opuścił szalupy na prawej burcie w nadziei, że dzięki temu olbrzymi wielopiętrowy statek - jak powiedział - _ troszeczkę się wyprostuje _.

Przedstawiciel kapitanatu pytał zaś dociekliwie: _ Ile tam jest osób, ilu starszych ludzi na pokładzie? Nie jest pan w stanie mi tego powiedzieć? _.

_ Nie, bo my tu jesteśmy ze strażą miejską na skałach naprzeciwko statku, nie wiem, bo oni wszystkich sprowadzają na ląd _ - odparł Francesco Schettino.

_ Il Messaggero _ podkreśla, że do tej wymiany zdań doszło na pół godziny przed słynną już na całym świecie, wysłuchaną przez miliony internautów rozmową Schettino z kapitanem Gregorio De Falco z władz portowych w Livorno. De Falco zrugał go w ostrych słowach za ucieczkę i nakazał mu kategorycznie wrócić na pokład. Kapitan Concordii nie wykonał tego polecenia.

Oprócz ucieczki z pokładu prokuratura zarzuca mu między innymi doprowadzenie do katastrofy morskiej i nieumyślne spowodowanie śmierci wielu osób.

Proces ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zginęły 32 osoby. Kapitan: Banalny wypadek Prokurator, prowadzący dochodzenie w sprawie katastrofy Costa Concordia krytykuje wywiad z kapitanem Francesco Schettino.
Najsłynniejszy włoski kapitan na wolności Costa Concordia którą dowodził, rozbiła się w pobliżu wyspy Giglio w Toskanii. Zginęły 32 osoby.
Berlusconi o procesie Ruby: "To skandal!" Były premier Włoch Silvio Berlusconi przyszedł dziś po raz pierwszy do sądu w Mediolanie na swój proces w tzw. sprawie Ruby
Tagi: costa concordia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz