Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
franciszek
16.04.2013 06:55

Włochy: masowy powrót wiernych do Kościoła to "efekt Franciszka"

Takie dane przekazało 53 procent ankietowanych księży i zakonników z różnych części kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Masowy powrót do Kościoła tych wiernych we Włoszech, którzy się od niego ostatnio oddalili i kolejki do konfesjonałów - taki rezultat _ efektu Franciszka _ opisano w pierwszym raporcie na ten temat, opublikowanym miesiąc i dwa dni po wyborze nowego papieża.

W dokumencie Ośrodka studiów nad religiami (Cesnur), zaprezentowanym w poniedziałek w Turynie, podkreślono, że w ponad połowie kościołów we Włoszech odnotowano znaczny wzrost obecności wiernych oraz osób przystępujących do spowiedzi. Takie dane przekazało 53 procent ankietowanych księży i zakonników z różnych części kraju.

Dyrektor ośrodka, socjolog i znawca religii Massimo Introvigne, powiedział, że wierni ci jako powód swego powrotu do Kościoła bezpośrednio wskazują wybór papieża Bergoglio.

Zdaniem Introvigne dane te oznaczają, że w skali całych Włoch setki tysięcy osób ponownie zbliżają się do Kościoła odpowiadając w ten sposób na słowa zachęty, kierowane przez Franciszka oraz nowy styl pontyfikatu, jaki wyznacza swymi prostymi, zadziwiającymi niekiedy gestami.

_ - Naturalnie - zastrzegł włoski socjolog - efekt Franciszka to także efekt Ratzingera, gdyż wielu ludzi przyznaje, że byli wstrząśnięci i poruszeni rezygnacją Benedykta XVI _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Kościele to będzie bieg na długi dystans O niesfornym papieżu Franciszku pisze Ewa Gazda.
Papież robi ważny gest wobec Żydów Papież kolejny już raz wyraża nadzieję na dalsze pogłębienie relacji katolicko-żydowskich, które cechuje przyjaźń i wzajemny szacunek.
Papież zainaugurował pontyfikat. Wezwał przywódców do... Wezwał rządzących, by byli opiekunami bliźniego i stworzenia. Bronisław Komorowski liczy na Franciszka.
Tagi: franciszek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz