Notowania

Przejdź na
stosunki rosja-ukraina
19.04.2014 06:00

Władze Ukrainy gotowe do reformy konstytucji

Ukraińskie władze poinformowały, że rząd wniósł już do parlamentu projekt ustawy, która uniemożliwi karanie zaangażowanych w protesty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

* Ukraińskie władze gotowe są przeprowadzić szeroką reformę konstytucyjną, która rozszerzy władzę regionów i pozwoli samorządom na samodzielne decydowanie o tym, jaki język - oprócz ukraińskiego - będą one uznawały za drugi język oficjalny. *

W opublikowanym wspólnym oświadczeniu pełniącego obowiązki prezydenta Ołeksandra Turczynowa i premiera Arsenija Jaceniuka podkreślono, że władze zgadzają się na amnestię dla osób uczestniczących w ostatnich protestach na wschodzie kraju, jednak pod warunkiem, że złożą one broń.

- _ Zdecydowanie potępiając próby separatyzmu i rozdzielenia Ukrainy, zwracamy się do wszystkich obywateli z apelem o konsolidację w imię zachowania jedności, integralności terytorialnej i pojednania społeczeństwa _ - czytamy.

Większa władza w regionach?

Turczynow i Jaceniuk oświadczyli, że dołożą starań, by zmiany w konstytucji doprowadziły do decentralizacji władzy i większego udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji w miejscach, które zamieszkuje.

- _ Rady obwodowe, miejskie i rejonowe otrzymają prawo uznawania w danym regionie języka rosyjskiego bądź innego języka za drugi - poza ukraińskim - język oficjalny _ - oświadczył Turczynow.

- _ Zatwierdzimy specjalny status języka rosyjskiego i jego ochronę _ - zapewnił Jaceniuk. Politycy poinformowali, że rząd wniósł już do parlamentu projekt ustawy, która uniemożliwi karanie osób zaangażowanych w prorosyjskie protesty na wschodzie kraju.

_ Wszyscy jesteśmy różni, ale łączy nas jedno: jesteśmy obywatelami wspólnej, niepodległej Ukrainy _ - podkreślił pełniący obowiązki prezydenta.

Nikt nie będzie wspierał terrorystów

Dwie najważniejsze osoby w państwie ukraińskim zaznaczyły, że ich oświadczenie jest odpowiedzią na ustalenia zawarte podczas rozmów szefów dyplomacji Ukrainy, USA, UE i Rosji w Genewie.

- _ Federacja Rosyjska zmuszona tam była potępić ekstremizm. Federacja Rosyjska złożyła podpis pod oświadczeniem, którego wynikiem powinno być rozbrojenie bezprawnie działających ugrupowań paramilitarnych. Nikt nie będzie wspierał terrorystów. Będziemy wspierać naród ukraiński, który ma prawo do rządzenia w swoim państwie i wpływania na decyzje tak centralnych, jak i lokalnych władz _ - oznajmił Jaceniuk.

Posłanie, które premier opublikował wraz z Turczynowem, początkowo miało być wspólnym memorandum wszystkich sił politycznych obecnych w ukraińskim parlamencie. Opozycyjna Partia Regionów, jedna z największych grup poselskich w Radzie Najwyższej, oświadczyła jednak, że zanim poprze ten tekst, musi przedyskutować go z uczestnikami protestów na wschodzie kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja u bram. Jaceniuk mówi o inwazji - _ Nikt żadnych wojsk nie wycofywał _ - powiedział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk podczas posiedzenia rządu.
Ławrow chce zmieniać konstytucję Ukrainy Minister spraw zagranicznych Rosji mówi, że Kijów musi przeprowadzić reformę ustawy zasadniczej i _ zaświadczyć o niezależności od Zachodu _.
Jaceniuk: To kradzież na skalę światową _ - Ten problem nie zostanie szybko rozwiązany, ale Rosja płaci za to całkowitą izolacją na arenie międzynarodowej - _ powiedział premier Ukrainy.
Tagi: stosunki rosja-ukraina, jaceniuk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz