Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Władze Pakistanu zwolniły z więzienia 16 talibów

0
Podziel się:

W najbliższych dniach dojdzie do uwolnienia kolejnych talibów, w tym tych, którzy znaleźli się na listach przedstawionych przez rebeliantów.

Władze Pakistanu zwolniły z więzienia 16 talibów
(AP/FOTOLINK/East News)
bEKAaHTp

Za zgodą premiera Pakistanu Nawaza Sharifa zwolniono z więzienia 16 talibów - poinformowały dzisiaj władze. Islamabad chce w ten sposób nakłonić islamistów do wznowienia rozmów pokojowych i zaprzestania aktów przemocy, do jakich dochodzi w kraju.

1 marca 2014 roku talibowie ogłosili zawieszenie broni, które miało doprowadzić do przełomu w rozmowach pokojowych z władzami Pakistanu. W zamian za wznowienie negocjacji islamiści domagali się od Islamabadu wypuszczenia z niewoli 800 bojowników i wycofania z regionów plemiennych, przy granicy z Afganistanem, pakistańskich wojsk. Zdaniem islamistów rząd nie spełnił tych postulatów i dlatego nie zdecydowano się na przedłużenie o kolejny miesiąc rozejmu.

Aby przekonać talibów do powrotu do stołu rozmów władze Pakistanu postanowiły w geście dobrej woli zwolnić kilkunastu przetrzymywanych bojowników.

bEKAaHTr

_ - Administracja prowincji Południowy Waziristan podjęła decyzję o zwolnieniu więźniów. To nie są najważniejsi dowódcy (talibów). To są niewinni członkowie lokalnych plemion, zatrzymani podczas różnych operacji prowadzonych w regionie w ciągu ostatnich trzech latach _ - powiedział agencji Reutera przedstawiciel lokalnych władz Islam Zeb.

Zeb dodał, że w najbliższych dniach dojdzie do uwolnienia kolejnych talibów, w tym tych, którzy znaleźli się na listach przedstawionych przez rebeliantów.

Przedstawiciele wojsk Pakistanu poinformowali natomiast, że nie widzą możliwości, aby na wolność wyszli bojownicy odpowiedzialni za ataki na żołnierzy i ludność cywilną. Jednocześnie zaznaczył, że armia nie spełni postulatu o wycofaniu się z terenów plemiennych.

_ - To, o co proszą bojownicy: że oddamy im we władanie fragment kraju? To nigdy nie nastąpi. Nie ma takiej możliwości _ - powiedział agencji Reutera anonimowy przedstawiciel pakistańskiej armii.

bEKAaHTx

W lutym władze Pakistanu rozpoczęły rozmowy z talibami w celu zażegnania konfliktu, jednak szanse na porozumienie zmalały po serii ataków i kontrataków przeprowadzonych przez obie strony.

Media oceniają, że determinacja pakistańskiego rządu w sprawie rozmów wynika w dużej mierze z obawy, że wycofanie się wojsk USA z sąsiedniego Afganistanu do końca roku mogłoby wzmocnić bojowników zamieszkujących afgańsko-pakistańskie pogranicze.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydentowi Pakistanu grozi kara śmierci Pervez Musharraf twierdzi, że jest niewinny.
Wojna gangów w Pakistanie. Są zabici W porachunkach gangsterskich użyto broni automatycznej, granatów i ręcznych granatników przeciwpancernych. W starciach na ulicach Karaczi zginęło 12 osób.
Susza nęka Pakistan. Zmarło 70 dzieci Na razie trudno jest określić dokładną przyczynę zwiększonej śmiertelności wśród dzieci w tym regionie.
bEKAaHTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)