Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Krymu ukarały Tatarów grzywnami na 200 tys. dolarów

0
Podziel się:

Tatarzy wyszli 3 maja na granicę, by powitać Dżemilewa - długoletniego więźnia sowieckich łagrów, byłego szefa tatarskiego Medżlisu i deputowanego do parlamentu Ukrainy.

Władze Krymu ukarały Tatarów grzywnami na 200 tys. dolarów
(Associated Press)

Władze Krymu ukarały grzywnami kilkudziesięciu Tatarów za udział w demonstracji 3 maja na granicy pomiędzy zaanektowanym przez Rosję półwyspem a lądową częścią Ukrainy. Jak powiedział lider Tatarów Mustafa Dżemilew, łączna wysokość kar to 200 tys. dolarów.

Wypowiedź Dżemilewa przekazał ukraiński portal Korrespondent. Tatarzy wyszli 3 maja na granicę, by powitać Dżemilewa - długoletniego więźnia sowieckich łagrów, byłego szefa tatarskiego Medżlisu i deputowanego do parlamentu Ukrainy. Dżemilew nie został wtedy wpuszczony na Krym. Doszło do przepychanek między zgromadzonymi a policją.

Po tym zdarzeniu prorosyjskie władze Krymu ostrzegły, że pociągną aktywistów społeczności tatarskiej do odpowiedzialności karnej za ekstremizm.

Tatarów deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Pozwolono im wrócić dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie. Obecnie stanowią oni 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu. Byli przeciwni przeprowadzonemu w marcu referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie więcej sankcji wobec Moskwy? Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji w obliczu ukraińskiego kryzysu Europa wykazała się dużą stanowczością.
Ukraińscy bogacze stracili część majątku Achmetow, najbogatszy Ukrainiec, stracił w porównaniu z ubiegłym rokiem 4,2 mld dolarów (czyli 27,3 proc.) majątku.
Tatarzy nadal chcą autonomii narodowej Potwierdzili to w przyjętej rezolucji uczestnicy zorganizowanych w Symferopolu uroczystości poświęconych 70-tej rocznicy deportacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)