Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze Iraku zwolniły kilkuset więźniów i przepraszają za ich zatrzymanie

0
Podziel się:

Od zeszłego tygodnia irackie władze zwolniły ponad 300 więźniów, spełniając żądanie manifestujących od końca ubiegłego roku sunnitów

Władze Iraku zwolniły kilkuset więźniów i przepraszają za ich zatrzymanie
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Od zeszłego tygodnia irackie władze zwolniły ponad 300 więźniów, spełniając żądanie manifestujących od końca ubiegłego roku sunnitów przeciwnych polityce szyickiego premiera. Jeden z członków rządu przeprosił za bezpodstawne przetrzymywanie więźniów.

Dzisiaj władze zwolniły 178, a od zeszłego tygodnia 335 więźniów. Wśród zwolnionych są osoby w podeszłym wieku - donosi agencja AFP.

Władze nie ujawniły szczegółów dotyczących kar ani zarzutów wobec przetrzymywanych. Na konferencji prasowej, na której ogłoszono decyzję, wicepremier ds. energetyki Husajn asz-Szahristani przeprosił za ich bezpodstawne zatrzymanie i osadzenie. Zastrzegł jednocześnie, że _ do takich sytuacji dochodzi nie tylko w Iraku, lecz w wielu krajach _.

_ - Zwracam się do wszystkich formacji irackich sił bezpieczeństwa, aby nie zatrzymywały (ludzi) pochopnie, a koncentrowały się raczej na prawdziwych przestępcach, którzy dopuszczają się przestępstw przeciwko Irakijczykom _ - dodał.

Uwolnienie więźniów było jednym z głównych żądań mniejszości sunnickiej, która od trzech tygodni demonstruje w zdominowanych przez siebie regionach kraju.

Protesty zaczęły się pod koniec grudnia, kiedy policja aresztowała ochroniarzy ministra finansów, sunnity Rafiego al-Isawiego. Zatrzymanie ochroniarzy wywołało protesty sunnitów uważających, że są dyskryminowani przez rząd Nuriego al-Malikiego, który wykorzystuje przeciwko nim przepisy antyterrorystyczne.

W Iraku szyici stanowią ok. 60 proc. mieszkańców kraju. Ludność ta była dyskryminowana za czasów Saddama Husajna, obalonego w następstwie amerykańskiej inwazji z 2003 roku. Sunnici, którzy dominują w całym świecie arabskim, stanowią 15-20 proc. ludności Iraku. Zajmowali za rządów Husajna najwyższe stanowiska w aparacie rządowym, wojsku i służbach specjalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ogromna demonstracja w stolicy Kilkadziesiąt tysięcy ludzi z flagami i skandujących antyrządowe hasła, zebrało się przed największym w Bagdadzie meczetem Umm al-Kura.
Współpracownik Husajna przekazał nagranie Izzat Ibrahim Al-Duri, najwyższy rangą funkcjonariusz byłego reżimu Saddama Husajna pozostający na wolności, przekazał w nagraniu wideo poparcie uczestnikom antyrządowych demonstracji w Iraku.
W Iraku bratają się z katolikami. Dlaczego? Popierający protesty Muktada al-Sadr odwiedził w geście solidarności z chrześcijanami katolicką katedrę obrządku syryjskiego w Bagdadzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)