Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władza w Tadżykistanie. Ministrowie rezygnują z rosyjskich końcówek nazwisk

0
Podziel się:

Proces zmiany nazwisk zapoczątkował już w marcu 2007 roku prezydent Emomali Rachmon (wcześniej Rachmonow). W jego ślady poszły tysiące rodaków.

Władza w Tadżykistanie. Ministrowie rezygnują z rosyjskich końcówek nazwisk
(ec.europa.eu)

Wysocy rangą urzędnicy i członkowie rządu Tadżykistanu dają wyraz patriotyzmowi, usuwając z nazwisk końcówki rosyjskie, odziedziczone po okresie radzieckim, i wracając do form perskich. Szef MSW Ramazon Rachimow od wczoraj jest Ramazonem Rachimzodą.

Na zdjęciu prezydent Emomali Rachmon

- _ Ta zmiana to znak szacunku dla tradycji narodu tadżyckiego _ - tłumaczą w rozmowie z agencją AFP służby prasowe ministerstwa spraw wewnętrznych.

Szef MSW jest kolejnym spośród wysokich rangą urzędników, którzy odpowiedzieli na apel o postawę patriotyczną wygłoszony w styczniu przez prokuratora generalnego kraju.

Proces zmiany nazwisk zapoczątkował już w marcu 2007 roku prezydent Emomali Rachmon (wcześniej Rachmonow). W jego ślady poszły tysiące rodaków, a lokalną administrację objęto rozporządzeniem, zgodnie z którym wszystkie noworodki należało rejestrować pod nazwiskami pozbawionymi rosyjskich końcówek _ ow _ czy _ jew _.

W okresie sowieckim masowo rusyfikowano nazwiska obywateli republik wchodzących w skład ZSRR. Po rozpadzie bloku i uzyskaniu przez Tadżykistan niepodległości w 1991 roku, Tadżykowie i inne narody z byłych republik radzieckich w Azji Środkowej zaczęły wracać do lokalnej wersji swoich imion i nazwisk. Trend porzucania typowo rosyjskich końcówek w nazwiskach zaznaczył się głównie w środowisku inteligencji i intelektualistów.

Jednak w styczniu tego roku prokurator generalny Szerchron Salimzoda potępił _ niski poziom edukacji patriotycznej młodzieży _, gdy na trzech uniwersytetach doszukał się tendencji odwrotnej i powrotu do końcówek _ ow _ lub _ jew _ u co najmniej 500 studentów.

Dla ponad miliona Tadżyków, pracujących za granicą, rosyjskie brzmienie nazwiska jest jednak często postrzegane jako atut. - _ To ułatwia poszukiwanie pracy i poprawia szanse uzyskania rosyjskiego obywatelstwa. Wróciłem do formy rosyjskiej, aby nie mieć problemów przy kontroli dokumentów _ - tłumaczy 32-letni Abdurozik.

Czytaj więcej w Money.pl
OBWE ostro krytykuje te wybory OBWE nie zostawia na Tadżykistanie suchej nitki, jeśli chodzi o przestrzeganie standardów demokratycznych.
Tutaj wybory prezydenckie to tylko rytuał? Prawdopodobnie po raz trzeci z rzędu prezydentem zostanie Emomali Rachmon, były dyrektor kołchozu.
Zablokowali Facebooka. Jest interwencja Krytykowanie prezydenta przez tadżycką prasę jest praktycznie wykluczone.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)