Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy do usa
11.01.2012 21:18

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wraca temat wiz

Omówiono też zaangażowanie USA i Europy na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego oraz oczekiwania wobec majowego szczytu NATO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua News/East News)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu. Rozmowa dotyczyła m.in. wiz dla Polaków oraz majowego szczytu NATO w Chicago.

W składzie delegacji Kongresu znaleźli się: reprezentujący stan Illinois senator Mark Kirk - członek senackiej Komisji ds. wydatków oraz kongresmen Mike Quigley, zasiadający m.in. w Komisji ds. Nadzoru i Reform Rządowych Izby Reprezentantów.

Jak poinformowało wieczorem MSZ, podczas spotkania Sikorskiego z kongresmenami omówiono zaangażowanie USA i Europy na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego oraz oczekiwania wobec szczytu NATO w Chicago w maju. Rozmowy dotyczyły też polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w szczególności budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Europie.

Według MSZ, Sikorski rozmawiał z kongresmenami także o kwestii obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA, w kontekście prowadzonych w Kongresie prac nad nową ustawą, która ma w sposób korzystny dla Polski zmienić warunki uczestnictwa w programie bezwizowym Visa Waiver. _ - Minister Sikorski podziękował rozmówcom za starania na rzecz wejścia Polski do programu Visa Waiver _ - podało MSZ w komunikacie.

Senatorowie Kirk i Quigley, a także demokratyczna senator Barbara Mikulski oraz troje innych współsponsorów, członków Kongresu, wnieśli w marcu 2011 roku do obu izb Kongresu ustawę, która zmienia kryteria wejścia do programu zniesienia obowiązku wizowego. Projekt ten przewiduje zmianę kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego do USA, w którym uczestniczy obecnie 36 krajów. Warunkiem udziału w programie jest obecnie zejście danego kraju poniżej progu 3 procent odmów wiz.

Według inicjatorów nowej ustawy do programu ruchu bezwizowego mogłyby wejść kraje, których odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w USA (poza okres ważności wizy) nie przekroczy 3 procent przybywających tam na podstawie wiz turystycznych.

Nowe kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego zaproponowano z powodu _ lepszych obecnie możliwości śledzenia przebiegu pobytu osób odwiedzających USA _, pozwalających stwierdzić, czy nie przebywają tam po wygaśnięciu wizy.

Projekt ustawy przewiduje poza tym, że minister bezpieczeństwa wewnętrznego mógłby nawet uchylić wspomniany wymóg maksimum 3 procent przekroczeń legalnego pobytu w USA, _ jeżeli udział danego kraju w programie ruchu bezwizowego nie stwarza zagrożenia dla egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i praw imigracyjnych USA i jeżeli kraj ten w pełni współpracuje z USA w walce z terroryzmem _.

Czytaj więcej na temat wiz w Money.pl
Zaskakujący pomysł na ratowanie USA Senatorzy przygotowali projekt ustawy, która otwierałaby drogę do legalizacji pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Wizy dla Polaków: co szykuje Kongres? Odsetek odmów wiz dla Polaków zszedł już poniżej 10 proc. Sprawdź, co to zmienia.
Tagi: wizy do usa, radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz