Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta Radosława Sikorskiego w Norwegii. Co ustali w sprawie Ukrainy?

0
Podziel się:

Wizyta szefa polskiego MSZ potrwa dwa dni. W jej trakcie zostanie także poruszona kwestia wrześniowego szczytu NATO w Walii, projektu Partnerstwa Wschodniego oraz działań w ramach Rady Arktycznej i Rady Morza Bałtyckiego.

Wizyta Radosława Sikorskiego w Norwegii. Co ustali w sprawie Ukrainy?
(PAP/Radek Pietruszka)

Szef MSZ Radosław Sikorski jedzie z dwudniową wizytą do Norwegii. Z szefem norweskiej dyplomacji porozmawia między innymi o konflikcie na Ukrainie. Sikorski odwiedzi także dowództwo operacyjne norweskich sił zbrojnych.

Rozmowy Sikorskiego z norweskimi partnerami mają dotyczyć kryzysu na Ukrainie, przygotowań do wrześniowego szczytu NATO w Walii, projektu Partnerstwa Wschodniego oraz działań w ramach Rady Arktycznej i Rady Morza Bałtyckiego.

_ - Polska posiada stację polarną imienia Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie, która działa tam od 1957 roku. Jest wspierana przez norweskie władze. Działanie tej stacji i możliwe dalsze polsko-norweskie projekty badawcze także będą tematami rozmów _ - podkreślił dyrektor biura prasowego MSZ Michał Safianik.

Poinformował też, że jednym z punktów wizyty Sikorskiego w Norwegii jest spotkanie z Polakami pracującymi w jednym z zakładów przetwórstwa rybnego w miejscowości Bodo. _ - Polacy w Norwegii stanowią największą narodowościowo grupę imigrantów. Mamy tam około 120 tysięcy polskich obywateli _ - przypomniał Safianik.

MSZ podkreśla, że Norwegia jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym: zajmuje 15. miejsce wśród naszych rynków eksportowych i 14. miejsce wśród importerów. Wymiana odbywa się m.in. w sektorze obrony, energii, badań oraz przemysłu styczniowego.

Safianik przypomniał też, że Polska jest beneficjentem tzw. grantów norweskich. W latach 2009-2014 nasz kraj otrzymał ponad 500 mln euro na projekty dotyczące zdrowia, edukacji, badań i ochrony środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zaskoczył na naradzie ambasadorów Minister nazwał mitem przeświadczenie, że napięcia da się kontrolować i można doprowadzić do ich deeskalacji.
Sikorski: "Trzeba wprowadzić kolejne sankcje" Cykliczne spotkania ministrów obrony i spraw zagranicznych w formule tzw. kwadrygi zostały zapoczątkowane w Londynie w październiku 2010 roku.
Chcą zakazu korzystania ze służbowych kart _ Panowie Belka i Rostowski uznali najwidoczniej, że Polaków stać w obecnej sytuacji na foie grass i carpaccio z mlecznej jagnięciny i mogą oni spożywać te frykasy ustami swych przedstawicieli _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)