Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta polskiej delegacji w Chinach. Własnie się rozpoczęła

0
Podziel się:

W rozmowach z chińskimi władzami delegacja będzie koncentrować się na sprawach współpracy gospodarczej.

Wizyta polskiej delegacji w Chinach. Własnie się rozpoczęła
(PAP/Radek Pietruszka)

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wraz z delegacją rozpoczęła tygodniową wizytę w Chinach. Odwiedzi m.in. Pekin i Kanton. Kontrowersje wzbudza fakt, że delegacja będzie w Chinach 4 czerwca, w rocznicę masakry na placu Tiananmen.

W czasie wizyty delegacja Sejmu spotka się z przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiangiem, wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao, a także wiceprzewodniczącym Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Wang Jiarui.

Polscy parlamentarzyści będą też rozmawiać z władzami lokalnymi prowincji Guangdong, w której leży Kanton oraz miasta wydzielonego Tianjin (Tiencin); odwiedzą specjalną strefę ekonomiczną w Hengqin.

Podczas w wizyty w Chinach Kopacz towarzyszą: wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD), przewodniczący komisji finansów publicznych Dariusz Rosati (PO), zastępca przewodniczącego komisji finansów Sławomir Kopyciński (RP), przewodnicząca komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisława Prządka (SLD), zastępca przewodniczącego komisji do spraw kontroli państwowej Teresa Piotrowska (PO), przewodniczący polsko-chińskiej grupy parlamentarnej Roman Kaczor (PO),
a także wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach.

Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Sejmu, w rozmowach z chińskimi władzami delegacja będzie koncentrować się na sprawach współpracy gospodarczej.

Okazją do omówienia możliwości dalszego rozwoju współpracy inwestycyjnej będzie organizowany w czasie wizyty okrągły stół na temat rynku kapitałowo-finansowego oraz inwestowania w Polsce. Oprócz parlamentarzystów ze strony polskiej wezmą w nim udział przedstawiciele Polskich Inwestycji Rozwojowych, Giełdy Papierów Wartościowych, firm: Gaz-System, Polskie LNG, Tauron Polska Energia, Energa Invest, PGE oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wśród tematów rozmów planowanych w czasie wizyty w Chinach są także: współpraca z chińskimi instytucjami w zakresie kształcenia studentów na uczelniach medycznych w Polsce, utworzenie Polskiego Instytutu Kultury w Pekinie oraz przedłużające się procedury rejestracyjne polskich leków na rynku chińskim.

Delegacja Sejmu będzie uczestniczyć w premierze cyklu reportaży o Polsce _ Another Way of Living in Poland _ telewizji TVS.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta marszałka Sejmu w Chinach od 19 lat i jedna z pierwszych zagranicznych wizyt po marcowej zmianie władzy w Chinach.

Z krytyką w Polsce spotkał się fakt, że przedstawiciele Sejmu będą w Chinach 4 czerwca, w rocznicę masakry na placu Tiananmen

Kopacz zapewniła w ubiegłotygodniowej rozmowie z dziennikarzami, że podczas wizyty będzie rozmawiała z chińskimi władzami o prawach człowieka. _ Nawet szept o prawach człowieka w tym symbolicznym dniu, tam w Chinach, będzie miał większe znaczenie niż krzyk o prawach człowieka, gdziekolwiek indziej _ - mówiła Kopacz.

Marszałek Sejmu podkreślała, że _ wszyscy na świecie pamiętają, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku na placu Tiananmen _. Przypomniała też, że tego samego dnia Polska świętuje rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu. _ Zbicie tych dwóch dat przy jednoczesnym izolowaniu się od Chin w tym symbolicznym dniu, niemówienie o prawach człowieka, kiedy u nas zwycięża demokracja, nie osiągnie żadnego efektu _ - uważa Kopacz.

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku czołgi i wozy pancerne wjechały na centralny plac Pekinu, gdzie przez siedem tygodni demonstrowały tysiące chińskich studentów, domagających się demokratyzacji systemu. Armia chińska dokonała masakry. Nadal nie rozliczono winnych rzezi.

_ Matki Tiananmenu _ co roku bezskutecznie apelują do władz o śledztwo w sprawie masakry, odszkodowania dla rodzin ofiar, ukaranie odpowiedzialnych za zdławienie protestów oraz o _ przełamywanie tabu _, jakim wciąż jest w Chinach publiczne mówienie na temat tamtych wydarzeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Marszałek zda egzamin z wrażliwości? - _ Zachodni politycy odwiedzający 4 czerwca Pekin powinni pamiętać, że mają do czynienia z państwem, które odmówiło ujawnienia prawdy na temat wydarzeń z 1989 roku _ - mówi jeden z najbardziej znanych chińskich artystów.
Gorący apel Amnesty International do Kopacz Podczas wizyty w Chinach polska delegacja powinna publicznie poruszyć kwestię praw człowieka- uważa dyrektorka Amnesty International Polska.
To pierwsza taka wizyta chińskiego premiera Chiński premier Li Keqiang swoją pierwsza wizytę zagraniczną składa w Indiach. Dziś przybył z trzydniową wizytą do Delhi, aby przyspieszyć wysiłki zmierzające do rozwiązania sporu granicznego i ożywić więzy handlowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)