Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizy do USA. Sprawą zajmie się Komisja Europejska?

0
Podziel się:

Przepisy pozwalają na wprowadzenie obowiązku wizowego dla obywateli Stanów Zjednoczonych podróżujących do Polski.

Wizy do USA. Sprawą zajmie się Komisja Europejska?
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Polska powiadomiła Komisję Europejską, że USA utrzymują wizy dla obywateli polskich wbrew zasadzie wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z UE. Na razie KE nie zamierza interweniować w tej sprawie - poinformował rzecznik KE ds. wewnętrznych Michele Cercone.

Zgodnie z nowelizacją unijnego rozporządzenia, które weszło w życie w styczniu, kraje UE miały do 9 lutego powiadomić Komisję, czy państwa trzecie, z którymi UE utrzymuje ruch bezwizowy, przestrzegają zasady wzajemności w tej dziedzinie. Według MSZ Polska przekazała takie powiadomienie 4 lutego i wskazuje w nim tylko na utrzymywanie wiz wobec polskich obywateli przez USA.

_ Po otrzymaniu notyfikacji Komisja ma sześć miesięcy na decyzję, czy podejmie jakieś działania. Jeśli nie zdecyduje się na żadne kroki, powody wyjaśni w swoim sprawozdaniu _ - powiedział Cercone na konferencji prasowej.

Według unijnego rozporządzenia Komisja - na wniosek kraju UE, wobec którego reguła wzajemności jest łamana, albo z własnej inicjatywy - może przywrócić na sześć miesięcy obowiązek wizowy wobec _ niektórych kategorii obywateli danego państwa _, nieprzestrzegającego zasady wzajemności. Z kolei po dwóch latach może wprowadzić wizy na 12 miesięcy wobec wszystkich obywateli takiego państwa.

Cercone zaznaczył w środę, że Komisja nie jest automatycznie zobowiązana do wprowadzenia takich restrykcji i na razie nie zamierza wprowadzać obowiązku wizowego dla obywateli USA czy jakiegokolwiek innego kraju. _ Na obecnym etapie nie ma takiego zamiaru _ - powiedział rzecznik.

Również polskie MSZ zasugerowało w informacji przekazanej PAP, że nie zamierza się tego domagać. W notyfikacji do KE _ wskazujemy, że oczekujemy planowanych zmian w amerykańskich przepisach imigracyjnych, które mają na celu ostatecznie potwierdzenie gotowości strony USA do włączenia Polski do Programu o Ruchu Bezwizowym. Prace nad tą sprawą trwają obecnie w Kongresie amerykańskim _ - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

W przyjętej w czerwcu przez Senat USA ustawie o reformie prawa imigracyjnego (wciąż nie zaaprobowała jej Izba Reprezentantów) znalazł się przychylny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 proc. limitu odmów przyznania wizy, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego. Miało to umożliwić Polsce wejście do programu, tak, by polscy turyści, jak większość obywateli państw Unii Europejskiej, mogli bez wiz podróżować do Stanów Zjednoczonych.

Oprócz Polski Stany Zjednoczone wymagają wiz dla obywateli czterech krajów UE: Bułgarii, Cypru, Rumunii i Chorwacji.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zniesie wizy? Senat zaakceptował, ale... Ambasador Stephen Mull przekonuje, że Republikanie nie sprzeciwiają się wejściu Polski do ruchu bezwizowego, ale innym przepisom w pakiecie reform.
Zniosą wizy do USA przed końcem roku? Polityk podkreślił, że zniesienie wiz dla obywateli polskich wpłynie na ożywienie amerykańskiej turystyki.
USA chcą lokować w Polsce tarcze Stanowisko amerykanów jest znacznie bliższe naszemu, niż bywało w przeszłości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)