Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy do usa
31.03.2012 07:24

Wizy do USA mogą być zniesione dzięki Polonii

KPA wezwał Polaków, by deklarowali swe poparcie na specjalnej stronie internetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) mobilizuje Polaków w USA i Amerykanów polskiego pochodzenia do aktywnego poparcia projektu nowej ustawy, która mogłaby przyspieszyć zniesienie wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

KPA wezwał Polaków, by deklarowali swe poparcie na specjalnej stronie internetowej, gdzie można się wpisać z podaniem swego adresu, co daje sygnał kongresmanom i senatorom jaka jest wola obywateli zamieszkałych w ich okręgach wyborczych.

Prezes KPA Frank Spula wysłał także list do demokratycznego senatora z Nowego Jorku Charlesa E. Schumera z podkomisji ds. imigracji w Komisji Wymiaru Sprawiedliwości Senatu, do której wpłynął projekt ustawy.

Dokument, wniesiony na początku tego tygodnia przez kilkoro senatorów z obu partii, przewiduje ułatwienia w otrzymywaniu wiz w celu pobudzenia turystyki do USA, a także modyfikację kryteriów Programu Ruchu Bezwizowego (ang. skrót VWP), która zwiększyłaby szanse wejścia do niego Polski.

W swoim liście do senatora Schumera prezes Spula przypomina o roli Polski jako sojusznika USA i potencjale większego napływu do Ameryki polskich turystów._ Polska, jeden z najbardziej lojalnych i sprawdzonych sojuszników Ameryki w Europie Środkowo-Wschodniej jest wciąż wyłączona z przywileju podróżowania do USA bez wizy. Oficjalne szacunki wskazują, że wielkość polsko-amerykańskiej społeczności przekracza 10 milionów. Większość z nich nadal utrzymuje bliskie więzi ze swymi rodzinami, przyjaciółmi i partnerami zawodowymi w Polsce _ - napisał prezes KPA.

Zwraca on uwagę, że wielu Polaków rezygnuje z wyjazdu turystycznego do USA, gdyż są zrażeni uciążliwą procedurą starania się o wizę, związanymi z tym kosztami i niepewnością, czy ją dostaną.

_ W wypadku pragmatycznych Polaków wynikiem tego uciążliwego procesu starań o wizę jest niestety myślenie, które można by streścić tak: "To zbyt skomplikowane jechać do USA - pojadę gdzie indziej" _ - czytamy w liście.

Oczekuje się, że komisje Kongresu zaczną pracę nad wspomnianym projektem ustawy około połowy kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Polonia nie odpuszcza w sprawie wiz Nowa strategia ma uświadomić przeciętnym Amerykanom niesprawiedliwe traktowanie Polaków.
Zniosą wizy dla Polaków? Chcą turystów Projekt nowej ustawy kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe.
Tarcza rakietowa - tak. Wizy - bez zmian Tarcza powstanie zgodnie z planem, ale przełomu z wizami nie należy się spodziewać - uważa były minister obrony Bogdan Klich.
Tagi: wizy do usa, wizy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz