Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizy dla Polaków na Białorusi. "Można rozwiązać problem z kolejkami"

0
Podziel się:

Wiceszef MSZ chce rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami Unii Europejskiej.

Wizy dla Polaków na Białorusi. "Można rozwiązać problem z kolejkami"
(AP/Fotolink/East News)

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alaksandr Michniewicz jest przekonany, że problemy z kolejkami po polskie wizy na Białorusi mogą zostać rozwiązane po rozmowach z Unią Europejską - podała państwowa agencja prasowa BiełTA.

Pytany przez jednego z deputowanych na wspólnym posiedzeniu obu izb parlamentu, czy białoruskie MSZ podejmuje jakieś kroki, by rozwiązać problem kolejek do polskiej ambasady w Mińsku, Michniewicz odparł: _ Sądzę, że po przeprowadzeniu rozmów z kierownictwem Unii Europejskiej, a jest ono nimi zainteresowane, problem zapewne się zmniejszy _.

Przypomniał, że szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oficjalnie poinformował na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie o gotowości strony białoruskiej do rozpoczęcia rozmów z UE na temat zawarcia porozumień o uproszczeniu przepisów wizowych i readmisji.

_ - Dostrzegamy ten problem - oświadczył Michniewicz . - Niejednokrotnie zwracaliśmy na to uwagę zarówno polskich władz centralnych, jak i bezpośrednio samego przedstawicielstwa dyplomatycznego. _ _ - Kolejek do wjazdu na Białoruś nie ma, bo my pracujemy dużo intensywniej _ - dodał.

W czerwcu ambasador Polski Leszek Szerepka podkreślił, że liczba wiz wydawanych na Białorusi stale rośnie i w ubiegłym roku przekroczyła 350 tys., co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. _ - Wydaje się jednak, że osiągnęliśmy pewną granicę, której nie jesteśmy w stanie przekroczyć z powodu fizycznych możliwości naszych konsulów _ - zaznaczył.

Polska strona zwracała się do władz Białorusi o zwiększenie liczby polskich konsulów z pełnymi uprawnieniami do wydawania wiz, ale bez rezultatu. W 2012 roku rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki podkreślał, że liczba konsulów Białorusi w Polsce i polskich konsulów z prawem do wydawania wiz jest na Białorusi taka sama. _ - Różnica jest taka, że oni wydali 70 tys. wiz, a my wydaliśmy na Białorusi 300 tys. wiz w 2011 roku _- oznajmił.

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji reżimu wizowego, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro.

Problem kolejek po wizy złagodziłoby wprowadzenie ruchu bezwizowego na terenach przygranicznych. Umowa w tej sprawie została podpisana 12 lutego 2010 roku przez ministrów spraw zagranicznych obu państw. Jeszcze w 2010 roku ratyfikowały ją obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu, a następnie podpisali prezydenci Bronisław Komorowski i Alaksandr Łukaszenka. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między Polską a Białorusią. Polska informowała stronę białoruską notami dyplomatycznymi o wypełnieniu wszystkich procedur w sprawie tej umowy już dwukrotnie. Nadal oczekuje jednak na notę strony białoruskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś zniesie wizy dla kibiców hokeja Jadący na hokejowe mistrzostwa będą musieli na granicy pokazać wykupione bilety na mecze oraz paszport.
Białoruś ułatwia procedurę przyznawania wiz Wszyscy cudzoziemcy, przybywający na Białoruś przez lotnisko w Mińsku, będą mogli otrzymać białoruską wizę bezpośrednio na lotnisku.
Łukaszenka chce się dogadać. Gotowy na... Prezydent Białorusi zapewnił, że Mińsk pragnie znormalizowania stosunków z państwami Unii Europejskiej - poinformowała agencja Interfax-Zapad.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)