Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wipler składa zawiadomienie do prokuratury

0
Podziel się:

Według Wiplera, działania wojewody wyczerpują znamiona dwóch przestępstw.

Wipler składa zawiadomienie do prokuratury
(Adam Guz/Reporter)

Poseł Przemysław Wipler złożył zawiadomienie do prokuratury na wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Zarzuca mu przekroczenie uprawnień i znieważenie burmistrza Ursynowa Piotra Guziała. Rzeczniczka wojewody podkreśla, że działał on zgodnie ze standardową procedurą.

Wojewoda mazowiecki skierował do prezydent Warszawy pismo _ z prośbą o stosowne rozpatrzenie _ skargi, która wpłynęła do jego urzędu. Autor skargi wskazał na możliwość złamania przez burmistrza Ursynowa przepisów zakazujących łączenia funkcji burmistrza z zasiadaniem we władzach spółki prawa handlowego. W niedzielę Guział oświadczył, że 15 grudnia 2010 r., czyli dzień po objęciu funkcji burmistrza, zarząd spółki odwołał jego prokurę, a jednocześnie on sam złożył stosowną rezygnację.

Wipler złożył w piątek zawiadomienie do prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. _ - W polskiej polityce toczy się brudna gra - gra z łamaniem podstawowych reguł demokracji, gra, w ramach której urzędnik państwowy, który ma w swoim obowiązku przestrzeganie prawa, prowadzenie funkcji nadzorczych nad innymi urzędnikami, bierze aktywny udział w polityce _ - powiedział poseł na piątkowej konferencji prasowej.

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały odniosła się do konferencji Wiplera w przesłanym PAP oświadczeniu. - _ Jeśli wpływają wątpliwości wobec samorządowców, wojewoda kieruje je do rady miasta lub prezydenta - do wyjaśnienia. Robienie szumu wokół tej standardowej procedury, to podpięcie się pod nośny temat, jakim jest warszawskie referendum _ - zaznaczyła rzeczniczka.

Według Wiplera działania, jakie Kozłowski podjął wobec Guziała, wyczerpują znamiona dwóch przestępstw: przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, a także znieważenia innego funkcjonariusza publicznego.

_ - Pan wojewoda Kozłowski wszczyna postępowanie skargowe niezgodnie z prawem, w oparciu o anonimowy donos, nagłaśnia tę sprawę, mając jeden i tylko jeden cel - zdezawuowanie, skompromitowanie, oplucie burmistrza Ursynowa Piotra Guziała - osobę, która jest liderem referendum na rzecz odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy _ - ocenił szef Stowarzyszenia Republikanie.

Jak podkreślił, pomimo iż Guział jest jego konkurentem politycznym, z którym być może zmierzy się w wyborach na włodarza stolicy, to metody, jakie zastosował wobec niego Kozłowski są skandaliczne. - _ Była afera "Watergate", teraz mamy powrót "grupy hakowej" - grupy osób, która chce dezawuować, kompromitować swoją opozycję, swoich oponentów politycznych _ - mówił Wipler.

W poniedziałek Kozłowski tłumaczył, że wojewodzie nie wolno nie zająć się skargą, która wpłynęła do jego urzędu. - _ Kodeks postępowania administracyjnego nakazuje mi i nie pozostawia w tej sprawie żadnej uznaniowości, zajmowanie się każdą skargą, która wpływa do mojego urzędu. A jeżeli nie jestem kompetentny do rozpatrzenia tej skargi, to kpa nakazuje mi skierowanie takiej skargi do organu, który jest właściwy do podjęcia działań wyjaśniających i rozpatrzenia skargi _ - tłumaczył Kozłowski.

Guział w maju zainicjował akcję zbiórki podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz. W połowie czerwca poinformował, że zabrano już wymaganą liczbę ponad 130 tys. podpisów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto poprowadzi sprawę alarmów bombowych? Śledztwem powinna zająć się prokuratura, która sama nie była ofiarą prowokacji - uważa prokurator generalny Andrzej Seremet.
Prokuratura "szuka haka" na Kaczyńskiego? Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa PiS.
Do głosowania w parlamencie nie dojdzie Bułgarski prokurator naczelny Sotir Cacarow zwrócił się dziś do parlamentu o pozbawienie immunitetu byłego szefa MSW, obecnego posła Cwetana Cwetanowa.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)