Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Windykatorzy będą ścigać niesolidnych czytelników

0
Podziel się:

Problem dotyczy ponad 4 tys. osób, szacowane zadłużenie sięga ok. 1 mln zł.

Windykatorzy będą ścigać niesolidnych czytelników
(timetrax2/CC/Flickr)

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zdecydowała, że egzekwowaniem zwrotu przetrzymywanych przez czytelników książek oraz naliczonych kar będzie zajmować się firma windykacyjna. Problem dotyczy ponad 4 tys. osób, szacowane zadłużenie sięga ok. 1 mln zł.

_ - Nasze możliwości oddziaływania na czytelników się wyczerpały, musimy sięgnąć po bardziej radykalną metodę. Firma windykacyjna, którą wyłonimy w przetargu będzie w naszym imieniu egzekwować zwrot książek i naliczone kary pieniężne _ - powiedziała dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego Elwira Kabat-Georgijewa.

W tej grupie czytelników są osoby, które ze zwrotem jednej lub kilku książek zwlekają od wielu lat. Kwoty tych zaległości wahają się najczęściej od 50 do 200 zł - po 50 gr za każdy tydzień od niezwróconej w terminie książki.

Szacunkowe zadłużenie wszystkich dłużników z tytułu przekroczenia terminu zwrotu książek wraz z kosztami opłat pocztowych upomnień wyniosło na koniec grudnia ubiegłego roku ok. 1 mln zł.

Biblioteka ogłosiła przetarg nieograniczony na windykację wierzytelności. Wyłoniona w nim firma ma rozpocząć ściąganie należności od marca. _ - Nie chodzi nam wcale o zyski, tylko o to, żeby wróciły nasze książki. Po drugie chcemy zdyscyplinować czytelników, nie możemy przecież w nieskończoność przesyłać upomnień. Każda taka akcja to spory wydatek; wolimy te pieniądze wydać na książki bądź na interesujące spotkanie literackie _ - dodała dyrektorka placówki.

Firma windykacyjna weźmie na swoje barki m.in. ciężar korespondencji. Nie jest wykluczone, że oprócz informacji listownej, czytelnicy będą odbierać telefony z firmy windykacyjnej, a _ w uporczywych przypadkach _ sprawy mogą być kierowane na drogę sądową.

Wraz z ogłoszeniem informacji o przetargu, biblioteka zaapelowała do wszystkich zalegających ze zwrotem książek osób o terminowe wywiązywanie się z zobowiązań oraz o pilne uregulowanie zadłużenia wobec biblioteki. _ - Osoby, które uregulują swoje zaległości do końca 28 lutego, nie trafią na listy windykacyjne _ - poinformowała na stronie internetowej placówka.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)