Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiktor but
06.04.2012 06:50

Wiktor But skazany na 25 lat więzienia

Wiktor But usłyszał wyrok 25 lat więzienia. Musi też zapłacić 15 mln dolarów grzywny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MILADINOVIC/SIPA/EAST NEWS)

*Sędzia w Nowym Jorku skazał na 25 lat więzienia rosyjskiego handlarza bronią. Musi on także zapłacić grzywnę w wysokości 15 mln dolarów. Prokuratura domagała się dla Buta dożywocia. *

Na początku listopada Rosjanin został oskarżony o spisek, którego celem było zabicie obywateli USA. Chodziło o próbę sprzedaży broni dla lewicowych rebeliantów z organizacji FARC w Kolumbii, którą mieli oni wykorzystać przeciw amerykańskim agentom, współpracującymi z władzami w Bogocie w walce przeciwko kartelom narkotykowym.

44-letni But, były oficer armii radzieckiej - nazywany _ handlarzem śmiercią _ - uchodził za największego i najbardziej poszukiwanego przemytnika broni na świecie. Według raportu ONZ z 2001 r., _ dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce _. Dysponował ogromnymi środkami na ten cel, m.in. prywatnymi samolotami wojskowymi z arsenału ZSRR.

Został zatrzymany w Bangkoku w 2008 roku w wyniku operacji agentów amerykańskiej Administracji ds. Walki z Narkotykami (DEA). Udawali oni wysłanników FARC, aby skłonić Buta do spotkania. Agenci zaproponowali Butowi, że kupią 700 rakiet ziemia-powietrze, 5000 karabinów, miny bojowe i miliony sztuk amunicji. Potem go aresztowali i wydali władzom Tajlandii.

Starania o ekstradycję Buta - do której doszło ostatecznie w listopadzie 2010 r. - wywołały napięcia między Waszyngtonem a Moskwą. Zdaniem obserwatorów, Rosja obawiała się, że But może zawrzeć układ z prokuratorami, aby uzyskać łagodniejszą karę, i ujawnić swoje powiązania z obecnymi elitami władzy na Kremlu.

W 2005 roku powstał film _ Pan życia i śmierci _, oparty na biografii Buta. Rolę _ handlarza śmiercią _ zagrał Nicolas Cage.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiktor But winny. Czeka na wyrok Amerykańscy sędziowie przysięgli uznali go za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.
"Handlarz śmiercią" wróci do ojczyzny? Wiktor But został uznany przez amerykańskich sędziów przysięgłych za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.
"Pan życia i śmierci" stanie przed sądem Przed sądem federalnym w Nowym Jorku rozpocznie się we wtorek proces rosyjskiego handlarza bronią. Oskarżony jest o sprzedawanie broni terrorystom i do stref zbrojnych konfliktów na całym świecie.
Tagi: wiktor but, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz