Notowania

Przejdź na
wiktor but
05.11.2013 11:53

Wiktor But pozostanie za kratami

Adwokat rosyjskiego handlarza bronią, odbywającego w USA karę 25 lat więzienia, wycofał wniosek o rozpatrzenie apelacji od wyroku swego klienta przez pełen skład sędziowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MILADINOVIC/SIPA/EAST NEWS)

Adwokat rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta, odbywającego w USA karę 25 lat więzienia, wycofał wniosek o rozpatrzenie apelacji od wyroku swego klienta przez pełen skład sędziowski. Zrobił to, jak piszą rosyjskie media, na prośbę Buta.

Pod koniec września kolegium sędziowskie złożone z trzech sędziów sądu apelacyjnego odrzuciło apelację Buta, utrzymując tym samym w mocy wyrok 25 lat więzienia. Adwokat Buta Albert Dayan wnioskował o ponowne rozpatrzenie apelacji przez pełny skład sędziowski.

_ - Po starannym zbadaniu sytuacji potwierdzam decyzję o bezzwłoczne wycofaniu tego wniosku _ - napisał Burt w e-mailu do Dayana. Nie podał konkretnej przyczyny tej decyzji.

Cytowana przez agencję RIA Nowosti żona Buta, Ałła, powiedziała, że oczywiste jest, że dalsze starania odwoławcze w sądzie apelacyjnym czy w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych nie mają sensu. Według niej to mąż podjął taką decyzję i zrezygnował z usług mecenasa Dayana. Nie wyjaśniła, jakie dalsze kroki mogą zostać podjęte w związku ze sprawą męża.

Urodzony w 1967 roku But, były oficer armii radzieckiej nazywany _ handlarzem śmiercią _, uchodził za największego i najbardziej poszukiwanego przemytnika broni na świecie. Według raportu ONZ z 2001 roku _ dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce _. Dysponował ogromnymi środkami na ten cel, m.in. samolotami wojskowymi.

Handlarz został zatrzymany w Bangkoku w 2008 roku w wyniku operacji amerykańskich agentów za próbę sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC, którą ta miała wykorzystać przeciw amerykańskim agentom, współpracującymi z władzami w Bogocie w walce z kartelami narkotykowymi.

Przez następne dwa lata trwał spór władz USA z rządem Tajlandii o ekstradycję Buta, do której doszło ostatecznie w listopadzie 2010 roku. Starania o ekstradycję do USA wywołały napięcie w stosunkach między Waszyngtonem a Moskwą. Zdaniem obserwatorów Rosja obawiała się, że But mógł zawrzeć układ z prokuratorami, aby uzyskać łagodniejszą karę, i ujawnić swoje powiązania z obecnymi elitami władzy na Kremlu.

Czytaj więcej w Money.pl
USA podpisały traktat o handlu bronią Traktat obejmuje zarówno broń lekką, jak i ciężką, a więc również czołgi, samoloty, śmigłowce wojskowe, rakiety i okręty wojenne.
Oto kraj, który przyciąga kryminalistów Według policji, w rankingu przestępczości europejskich przybyszy przodują Rumuni. Ich specjalnością są kradzieże, handel fałszywym złotem i żywym towarem.
Wielka klęska. Nadal można handlować Na USA przypada około 30 procent światowego eksportu broni konwencjonalnej. 26 procent przypada na Rosję, a następni w kolejności najwięksi eksporterzy to Niemcy, Francja i Chiny.
Tagi: wiktor but, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz