Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więziony w Afganistanie rosyjski bojownik ma mieć proces w USA

0
Podziel się:

Jak podkreśla WP, będzie to pierwszy przypadek, gdy zagraniczny bojownik, schwytany na polu walki w Afganistanie i przetrzymywany dotąd w więzieniu Parwan koło bazy wojskowej USA w Bagram, zostanie przetransferowany na proces do Stanów Zjednoczonych.

Baza wojskowa w Bagram
Baza wojskowa w Bagram (401st_AFSB/Flickr.com/CC BY 2.0)
bEJYAaet

Przetrzymywany od lat przez USA w więzieniu koło Bagram w Afganistanie Rosjanin ma zostać przetransferowany na proces do USA - donosi _ Washington Post _. Amerykanie podejrzewają go o zamachy w 2009 roku, w wyniku których zginęli żołnierze USA.

Jak podkreśla _ WP _, będzie to pierwszy przypadek, gdy zagraniczny bojownik, schwytany na polu walki w Afganistanie i przetrzymywany dotąd w więzieniu Parwan koło bazy wojskowej USA w Bagram, zostanie przetransferowany na proces do Stanów Zjednoczonych. Według dziennika, powołującego się na anonimowych urzędników rządu, administracja USA przygotowuje tę operację od miesięcy; o transferze został już poinformowany Kongres.

Jak pisze _ WP _, chodzi o rosyjskiego bojownika, znanego jako Irek Hamidullan, który jest podejrzany o przeprowadzenie kilku zamachów w 2009 roku, w których _ amerykańscy żołnierze zginęli lub zostali ranni _. Amerykanie schwytali go w tym samym roku, po tym gdy został ranny w walce. Według źródeł _ WP _ Hamidullan jest powiązany z islamistycznymi bojownikami w Czeczenii. Wciąż jest oddanym wyznawcą brutalnego dżihadu, gotowym do powrotu do walki, gdyby został uwolniony.

bEJYAaev

Uważa się, że ma około 50 lat i jest weteranem wojny ZSRR w Afganistanie. Jak powiedziały źródła _ WP _, _ Rosja nie bardzo interesuje się, by dostać go z powrotem _. Ma być sądzony w federalnym sądzie okręgowym w Wirginii. _ WP _ zastrzega jednak, że decyzja nie została jeszcze ogłoszona publicznie.

Kongres od lat blokuje transfer do sądów w Stanach Zjednoczonych podejrzanych o terroryzm więźniów przetrzymywanych w amerykańskiej bazie w Guantanamo na Kubie, gdzie teoretycznie mają być osądzeni przez komisje wojskowe, ale przesłuchania i procesy przeciągają się latami. Takiego zakazu nie ma, jeśli chodzi o więźniów przetrzymywanych przez USA w Afganistanie.

W więzieniu Parwan koło Bagram w Afganistanie poza Hamidullanem przetrzymywanych jest kilkunastu innych zagranicznych bojowników. Zdaniem _ WP _ w ich sprawie władze USA też rozważają transfer do USA. _ Przedstawiciele Pentagonu wierzą, że są na drodze do opróżnienia więzienia Parwan z zatrzymanych nie będących Afgańczykami do końca roku _ - pisze _ WP _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pod autobusem wybuchła bomba. Są zabici Ładunek eksplodował pod pojazdem wiozącym wojskowych na służbę w jednym z ministerstw w stolicy Afganistanu.
Talibowie opanują prowincję Ghazni? W toczących się od pięciu dni walkach zginęło około 100 osób.
Co dalej z Afganistanem? Jest przełom Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem kryzysu wyborczego.
bEJYAaeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)