Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienie za znieważenie prezydenta zgodne z konstytucją

0
Podziel się:

Trybunał rozpatrzył czy karanie za publiczne znieważenie prezydenta jest zgodne z konstytucją.

Więzienie za znieważenie prezydenta zgodne z konstytucją
(PAP/Tomasz Gzell)

Przepis kodeksu karnego mówiący o zagrożeniu karą pozbawienia wolności za publiczne znieważanie prezydenta jest zgodny z Konstytucją RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest ostateczny.

[aktualizacja 18:31]

Z pytaniem o konstytucyjność przepisu do Trybunału zwrócił się Sąd Okręgowy w Gdańsku, w związku z zażaleniem na umorzenie sprawy o znieważenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę i Stefana Niesiołowskiego. Śledztwo dotyczyło sformułowań _ dureń _ oraz _ mali, zakompleksieni ludzie _.

W uzasadnieniu sędzia sprawozdawca, Zbigniew Cieślak powiedział, że chociaż wolność wypowiedzi powinna być interpretowana jak najszerzej, to nie ma ona charakteru absolutnego i może podlegać ograniczeniom z zachowaniem zasady proporcjonalności.

POSŁUCHAJ SĘDZIEGO ZBIGNIEWA CIEŚLAKA:

Sędzia Cieślak podkreślił, że w praktyce sądy w sprawach o znieważenie Prezydenta odstępują często od stosowania kary, jeśli szkodliwość społeczna czynu jest mała.

O uznanie stosownego prawa za zgodne z Konstytucją wnosili zarówno przedstawiciele Sejmu, jak i Prokurator Generalny, w którego imieniu wystąpił jego zastępca, Robert Hernand. Reprezentujący Sejm poseł Robert Kozdroń mówił, że zniewaga i zniesławienie nie mieszczą się w debacie publicznej, nie odnoszą się merytorycznie do żadnej sprawy, a naruszają godność człowieka. Kozdroń dodał, że porządek publiczny wymaga, żeby Prezydent RP jako najwyższy organ w państwie mógł bez zakłóceń wykonywać swoje obowiązki.

Podobne stanowisko zajął Prokurator Generalny. Robert Hernand, zastępca Prokuratora Generalnego, dodał, że tylko w jednej sprawie dotyczącej zniesławienia zapadł wyrok pozbawienia wolności na rok z zawieszeniem na cztery lata. Hernand zwrócił na następny artykuł kodeksu karnego, który mówi o znieważaniu głowy innego państwa.

POSŁUCHAJ ZASTĘPCY PROKURATORA GENERALNEGO:

Odmienną opinię wydała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej wiceszef, Adam Bodnar powiedział, że zdaniem Fundacji, przepisy karne przewidujące odpowiedzialność za znieważanie Prezydenta są niezgodne z Konstytucją i nadmiernie ograniczają wolność słowa. Dodał, że są też niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ADAMA BODNARA:

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ani w wypadku prowokacyjnych pytań Janusza Palikota, ani w wypadku słów o _ durniu _ prezydenta Wałęsy, prokuratura nie powinna w ogóle wszczynać postępowania, bo trudno jest przesądzić, co jest zniewagą, a co opinią. Trybunał Konstytucyjny orzekał w pełnym składzie. Rozprawie przewodniczył wiceprezes Trybunału, Stanisław Biernat.

Według rzecznika klubu PO Krzysztofa Tyszkiewicza to dobrze, że orzeczenie TK _ jest na korzyść prezydenta _. Poseł PO podkreślił, że prezydent w Polsce jest strażnikiem konstytucji i obrażanie go nie powinno mieć miejsca. _ Niezależnie od tego, kto wystąpił z tą interpretacją i kto jest prezydentem, to jednak osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie powinny mieć automatyczną ochronę _ - ocenił.

Według Janusza Piechocińskiego z PSL werdykt TK _ rozstrzyga jedno - że nie został popełniony przez parlament błąd, jeśli chodzi o oddanie ducha konstytucji, że osoby reprezentujące majestat RP powinny być chronione _. Jak jednak zastrzegł, wyrok Trybunału _ nie rozstrzyga praktyki dnia codziennego _. _ Więc chciałbym, byśmy z tego prawa karania za lżenie naczelnych organów państwa nie musieli nigdy korzystać _ - dodał polityk PSL.

Według rzecznika PiS Adama Hofmana paragraf zakładający karanie za znieważenie prezydenta _ gdyby był traktowany dla wszystkich tak samo, pewnie powinien obowiązywać _. _ - Ale w związku z tym, że można było lżyć Lecha Kaczyńskiego, a w przypadku Bronisława Komorowskiego nie można założyć nawet strony internetowej, należy ten przepis zlikwidować _ - powiedział Hofman. Dodał, że PiS niebawem zaprezentuje propozycję rozwiązań prawnych, które uchylą przepisy, na podstawie których wytaczane są procesy o obrazę władz. W czerwcu złożenie takiego projektu zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)