Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więzienie za in vitro. Debata w Sejmie

0
Podziel się:

Karę więzienia za in vitro przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego.

Więzienie za in vitro. Debata w Sejmie
(Dreamstime)

Sejm rozpoczął debatę nad obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego przewidującym całkowity zakaz przeprowadzania zapłodnienia poza organizmem matki i zakładającego karalność za dokonywanie zabiegów in vitro oraz eksperymenty na embrionach.

Projekt chce wprowadzić do rozdziału Kodeksu karnego dotyczącego przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu karę do trzech lat więzienia za _ doprowadzenie do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki _, za dokonywanie eksperymentów na embrionach - karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat pięciu albo karę 25 lat; a za handel embrionami karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech.

_ - Nasze stanowisko wywodzimy z nauczania Kościoła _ - powiedział przedstawiając projekt w imieniu jego autorów Ludwik Skurzak, wiceprzewodniczący inicjatywy _ Contra In Vitro _. Dodał, że argumentacja uzasadniająca konieczność zmiany wywodzi się z prawa naturalnego.

Skurzak poprosił też o to, aby proponowanych regulacji posłowie nie odrzucili w pierwszym czytaniu i autorom projektu _ było dane uczestniczyć w dalszych pracach komisji sejmowej _.

Proponowana nowelizacja została negatywnie zaopiniowana m.in. przez ministerstwo sprawiedliwości. _ - Analiza projektu ustawy oraz jego uzasadnienia prowadzi do wniosku, że w świetle obowiązujących przepisów, propozycje w nim zawarte są co najmniej przedwczesne i mogą budzić wątpliwości _ - napisał resort sprawiedliwości w swej opinii.

_ - Niezależnie od braku jednolitego stanowiska nauki w przedmiocie oceny zapłodnienia in vitro, jako metody leczenia bezpłodności, wątpliwości budzi stanowisko, zgodnie z którym doprowadzenie do zapłodnienia in vitro stanowi czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest wyższa od znikomej, co uzasadniałoby jego karalność w sposób proponowany przez projektodawcę _ - napisało ministerstwo. W swej opinii resort dodał, że _ w społeczeństwie dominuje przekonanie o dopuszczalności tej metody jako, wynikającego z postępu medycyny, sposobu na uzyskanie rodzicielstwa przez osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą posiadać dziecka w drodze naturalnej _.

Negatywną opinię na temat projektu wydała też Naczelna Rada Lekarska, zdaniem której regulowanie stosowanie metody in vitro przez jej penalizację _ nie wydaje się właściwe _.

Pod koniec lipca wpłynął także poselski projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, opracowany m.in. przez członków zespołu, który działał przy kancelarii premiera pod kierunkiem Gowina, a których założenia nie zostały wówczas uwzględnione. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu posłów: Lewicy, SdPl, Demokratycznego Koła Poselskiego,Kazimierz Kutz(PO) oraz posłowie niezrzeszeni.href="http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/in%3Bvitro%3Bwedlug%3Bgowina%3Bczy%3Bkidawy-blonskiej,23,0,523543.html">

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)