Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
27.04.2012 06:51

Więzienia w Chinach. Dysydent uciekł z aresztu

Chen Guangcheng, który dokumentował przymusowe aborcje i inne przypadki łamania praw człowieka w Chinach, przebywał w areszcie domowym od ponad 1,5 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tibchris/CC/Flickr)

Chen Guangcheng, który dokumentował przymusowe aborcje i inne przypadki łamania praw człowieka w Chinach, przebywał w areszcie domowym od ponad 1,5 roku.

Bob Fu, działacz na rzecz praw człowieka mieszkający w USA, powiedział agencji AFP, że Chen w niedzielę 22 kwietnia opuścił zwykle dobrze chroniony dom w miejscowości Dongshigu, a jego przyjaciele wywieźli go w bezpieczne miejsce, poza prowincję Szantung we wschodnich Chinach.

W czwartek w Dongshigu miejscowe służby prowadziły przeszukania w domach związanych z Chenem osób, m.in. jego brata - poinformowali działacze.

Areszt domowy Chena był pilnie obserwowany przez Zachód i miejscowych obrońców praw człowieka. Ci ostatni postrzegają tego prawnika-samouka, który stracił wzrok na skutek przebytej w dzieciństwie choroby, jako zdeterminowanego bojownika walczącego z nadużyciami polityki jednego dziecka.

Działacze zaprzeczyli jednocześnie doniesieniom singapurskiego dziennika _ Lianhe Zaobao _, według którego w czwartek w nocy Chen pojawił się w amerykańskiej ambasadzie w Pekinie.

W internecie pojawiły się również pogłoski o śmierci dysydenta.

Chen Guangcheng spędził cztery lata w więzieniu za ujawnienie przymusowych aborcji i sterylizacji w wiejskiej społeczności, z której pochodził. Po jego uwolnieniu lokalne władze umieściły go w areszcie domowym, mimo że - jak informują agencje - nie było ku temu podstaw prawnych.

Czytaj więcej w Money.pl
To też jest Made in China. Nie uwierzysz Zobacz 10 światowych firm, w które zainwestowali Chińczycy.
Chińskie firmy szukają możliwości współpracy na Dolnym Śląsku Przedstawiciele chińskich firm, którzy w czwartek uczestniczyli we Wrocławiu w konferencji.
Tagi: chiny, więzienia, prawo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz