Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
16.01.2013 14:59

Więzienia na Białorusi. Odszkodowanie za dwa lata więzienia

Szef białoruskiej organizacji obrony praw człowieka Platforma Andrej Bandarenka otrzyma 100 mln rubli białoruskich (35,7 tys. zł) odszkodowania za niemal dwuletnie bezprawne pozbawienie wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Szef białoruskiej organizacji obrony praw człowieka _ Platforma _ Andrej Bandarenka otrzyma 100 mln rubli białoruskich (35,7 tys. zł) odszkodowania za niemal dwuletnie bezprawne pozbawienie wolności - poinformowało Radio Swaboda.

Kolegium ds. obywatelskich mińskiego sądu miejskiego utrzymało w poniedziałek w mocy decyzję sądu rejonowego z października 2012 r. o wypłaceniu Bandarence 100 mln rubli odszkodowania. Bandarenka, który przebywał w więzieniu rok i 10 miesięcy bez możliwości kontaktowania się rodziną, zaskarżył tamten wyrok, oceniając swój uszczerbek moralny na wyższą sumę - 400 mln rubli. Wyrok jest prawomocny.

W 2008 r. Bandarenka brał udział w wyborach do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów, z ramienia opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, ale za zwycięzcę uznano innego kandydata. Gdy nie uznał wyniku wyborów, wszczęto przeciwko niemu sprawę karną za rzekome okradzenie własnej byłej firmy. Bandarenka wyjechał za granicę, ale kiedy wrócił w 2009 r., został oskarżony o kradzież szczególnie dużych rozmiarów i skazany na 7 lat więzienia. Miński sąd dopiero w 2011 r. anulował ten wyrok.

_ - Problem nie tylko w tym, jak i ile płaci za swoje błędy Republika Białoruś. Istota sprawy zasadza się na tym, że sędziowie, którzy wydali bezprawne wyroki, nie tylko nie są skazywani, ale jeszcze dostają awanse _ - napisano w komentarzu do sprawy Andreja Bandarenki na stronie internetowej _ Platformy _.

Organizacja _ Platforma _ broni praw więźniów oraz innych osób mających do czynienia z białoruskim sądownictwem i działalnością organów śledczych.

Sąd gospodarczy w Mińsku podjął w październiku 2012 r. decyzję na wniosek Ministerstwa ds. Podatków o likwidacji _ Platformy _, podając jako argument fakt, że nie działała pod adresem, pod którym była oficjalnie zarejestrowana. Organizacja zarejestrowała się wówczas pod nazwą Platform Innovation.

Czytaj więcej w Money.pl
List 16 do prezydenta. W sprawie więźniów Byli białoruscy więźniowie polityczni chcą zwolnienia obecnych więźniów politycznych.
Reżim łaskawy w sprawie "desantu misiów" Młodzi ludzie, którym postawiono zarzuty w związku z akcją zrzucenia nad Białorusią pluszowych misiów z apelami o wolność słowa, zostali zwolnieni.
Żądają uwolnienia więźniów. Dwóm się udało UE cieszy się z uwolnienia dwóch więźniów politycznych, ale podtrzymuje żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich pozostałych.
Tagi: białoruś, więzienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz