Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lipowicz
06.01.2012 08:28

Więzienia i izby wytrzeźwień pod lupą RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zapowiada że w nadchodzącym roku jednym z priorytetów będą prawa osób starszych, niepełnosprawnych i imigrantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(msz.gov.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz *[na zdjęciu] *zapowiada że w nadchodzącym roku jednym z priorytetów będą prawa osób starszych, niepełnosprawnych i imigrantów.

Ma powstać kompendium wiedzy o prawach tych grup osób, wymagających szczególnej ochrony.

W wyniku analizy skarg, Rzecznik widzi także potrzebę nagrywania rozpraw w sądach rejonowych i chce do tego doprowadzić wspólnie z ministrem sprawiedliwości. Profesor Irena Lipowicz podkreśla, że sytuacje dziejące się na salach rozpraw w małych sądach często później znajdują odzwierciedlenie w skargach do Rzecznika Praw Obywatelskich i łatwiej odtworzyć fakty, kiedy znany jest dokładny przebieg rozpraw.

Lipowicz zapowiedziała, że już na początku roku zajmie się przypadkami nagłych zgonów, do których dochodziło w izbach wytrzeźwień i na policji, gdzie trafiają zatrzymani nietrzeźwi. W ostatnich latach takich przypadków było około 50.

Rzecznik zwraca uwagę, że paradoksalnie osoba odurzona narkotykami jest kierowana niezwłocznie do leczenia szpitalnego, a osoba nietrzeźwa trafia do izby wytrzeźwień lub na policję, a tam nie ma możliwości należytego rozpoznania, czy życie takiej osoby nie jest zagrożone. Zdaniem pani profesor nietrzeźwi powinni trafiać na specjalne oddziały szpitalne, a usługi te powinny być kontraktowane przez NFZ.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiada także kontynuowanie - w miarę możliwości i dostępnych środków - wizytacji więzień, zakładów wychowawczych, szpitali psychiatrycznych i domów opieki. W ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Rzecznik sprawdza, czy w tych placówkach są przestrzegane prawa ich mieszkańców Jednak w ubiegłym roku nie wystarczyło środków na konieczne wizytacje.

Jak podkreśla profesor Lipowicz placówki powinny być wizytowane co 2-3 lata, a przy obecnych funduszach pracownicy biura mogliby odwiedzić je co 20 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla także, że będzie wspierać rozwój systemu mediacji, które są coraz częściej wykorzystywane w sprawach karnych, ale nadal niepopularne w sprawach cywilnych i administracyjnych

Czytaj więcej o działaniach RPO
Polskie tajne służby pobiły unijny rekord Zdaniem Ireny Lipowicz prawa tajnych służby w Polsce są nieprecyzyjne, przez co mogą być nadużywane.
Ważny głos w sprawie leków refundowanych Stanisław Trociuk pyta ministra zdrowia, dlaczego lista leków refundowanych została ogłoszone bez zachowania vacatio legis.
Gowin załatwi więźniom dodatkowe kąpiele? Prośbę o zmianę przepisów Irena Lipowicz skierowała do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.
Tagi: lipowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz