Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
29.03.2012 15:05

Więzienia CIA w Polsce. Tusk obwinia Amerykanów o przecieki

Nie ma wątpliwości, że Polska jest państwem demokratycznym - skomentował sprawę więzień CIA premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd będzie starał się zapobiec negatywnym skutkom dochodzenia i wyjaśniania sprawy więzień CIA w Polsce. Także prokuratorzy badający tę sprawę nie są zwolnieni z obowiązku dbałości o interes państwa - zapewnił dziś Donald Tusk.

Premiera pytano, czy postawienie zarzutów ws. więzień CIA byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu oznacza przyznanie się do winy i czy nie skomplikuje to naszych relacji z partnerami międzynarodowymi. _ - Gdybym był na miejscu prokuratury nie formułowałbym tego typu zarzutów. Być może nie mam wystarczającej wiedzy _ - powiedział szef rządu.

_ - W ramach możliwości, jakie ma rząd, będziemy starali się zapobiec negatywnym skutkom dochodzenia i wyjaśniania tej sprawy, ale ona będzie wyjaśniana. Co do tego nikt nie może mieć wątpliwości, zarówno w Polsce ani po drugiej strony oceanu _ - podkreślił Tusk. Jak dodał, jest w stałym kontakcie w tej kwestii z prezydentem Bronisławem Komorowskim i z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

- _ Wszyscy, którzy tę sprawę badają, muszą mieć na uwadze bezpieczeństwo państwa i jakakolwiek niedyskrecja, niechlujność, nadgorliwość będzie grzechem najcięższym z możliwych _. _ Także prokuratorzy badający tę sprawę nie są zwolnieni z oczywistego obowiązku dbałości o interes państwa, który związany jest przede wszystkim z radykalną dyskrecją i ze środkami, słowami i zachowaniami adekwatnymi do rzeczywistości _ - ocenił szef rządu.

_ - Nie ma wątpliwości, że Polska jest państwem demokratycznym _ - mówił premier. _ - To jest bolesny, ale bardzo konkretny dowód na to, że Polska nie będzie już krajem, gdzie politycy, nawet jeśli robią to z największym mocarstwem świata pod rękę, coś gdzieś pod stołem załatwią i to nie wyjdzie na jaw _ - zaznaczył szef rządu. Według niego Polska jest _ nowoczesną demokracją, gdzie trzeba szanować prawo krajowe i międzynarodowe _. _ - To będzie dotkliwa i poważna lekcja dla wszystkich rządzących _ - ocenił premier.

_ - Rządzący muszą bardzo skutecznie umieć dbać o godność państwa polskiego, czyli robić tylko to, co jest zgodne z sumieniem, polskim prawem i prawem międzynarodowym _ - mówił Tusk.

Tusk podkreślił, że cała dokumentacja dotycząca postępowania w sprawie więzień CIA jest opatrzona klauzulą tajne. - _ Rozmawiałem o tym wielokrotnie z prokuratorem generalnym. Niektóre procedury, niektóre przepisy prawa umożliwiają prokuraturze, choć nie zmuszają jej do tego, aby podejmowała współpracę z potencjalnymi poszkodowanymi, ich pełnomocnikami i nie wykluczam, że to jest źródłem zbyt powszechnej informacji na ten temat _ - dodał Tusk.

Zdaniem premiera w jakimś sensie Polska jest _ polityczną ofiarą niedyskrecji niektórych uczestników administracji amerykańskiej sprzed kilku lat _. _ Żebyśmy mieli w pamięci, kiedy sprawa nabrała publicznego charakteru, zanim została rzeczywiście wyjaśniona _ - dodał.

Według doniesień _ Gazety Wyborczej _ warszawska prokuratura jeszcze w styczniu postawiła Siemiątkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego dotyczące przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. On sam potwierdził to dziennikowi.

Według _ GW _ było to możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem. Gazeta napisała także, że prokuratorzy zebrali również dowody pozwalające na rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu premiera rządu SLD Leszka Millera.

O więzieniach CIA w Polsce czytaj więcej w Money.pl
"Wstyd mi za Polskę i wstyd mi za Leszka Millera" Były premier powinien odejść z polityki, zrzec się immunitetu i oddać w ręce prokuratury - uważa Janusz Palikot.
W sprawie więzień CIA apelują do Tuska Amnesty International chce wyjaśnienia tej sprawy _ w sposób rzetelny, bezstronny oraz z uwzględnieniem wszelkich dowodów i okoliczności _.
Chcą zwolnić Kwaśniewskiego z tajemnicy Jeśli Bronisław Komorowski otrzyma taki wniosek, rozważy go - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.
Tagi: więzienia cia w polsce, usa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz