Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA w Polsce. Konsekwencje odtajnienia skargi

0
Podziel się:

Odtajnienie dokumentów zdarza się bardzo rzadko. Dlaczego Trybunał zdecydował się na precedens?

Więzienia CIA w Polsce. Konsekwencje odtajnienia skargi
(Willeecole/Dreamstime)

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Procedura taka jest bardzo rzadko stosowana i nic dobrego nie rokuje.

Sędziowie Trybunału postanowili odstąpić od ogólnie stosowanych zasad i znieśli poufny charakter postępowania. Wcześniej Trybunał - na wniosek polskiego rządu - ograniczył publiczny dostęp do wszystkich przekazanych w sprawie dokumentów. Polska argumentowała, że upublicznienie ich mogłoby niekorzystnie wpłynąć na śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę od 2008 roku. Teraz Trybunał zmienił zdanie.

Odtajnienie dokumentów zdarza się bardzo rzadko. Można sądzić, że jest to reakcja Trybunału na niezadowalającą - jego zdaniem - współpracę z polskimi władzami. Polska pomimo żądań Trybunału nie przysłała wszystkich dokumentów dotyczących prowadzonego śledztwa.

W tej sytuacji można domniemywać, że Trybunał ogłosi wyrok korzystny dla al-Nashiriego i stwierdzi brak odpowiedniej współpracy ze strony polskich władz. Podobnie Trybunał uczynił w przypadku rosyjskich skarg dotyczących Czeczenii.

Czytaj więcej w Money.pl
Wraca sprawa więzień CIA w Polsce MSZ: Polska jest zaskoczona decyzją Trybunału w sprawie al-Nasziri.
W polskich więzieniach siedzą dzieci! Organizacja broniąca praw człowieka wzięła Polskę pod lupę.
"Wstyd mi za Polskę i wstyd mi za Leszka Millera" Były premier powinien odejść z polityki, zrzec się immunitetu i oddać w ręce prokuratury - uważa Janusz Palikot.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)