Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA w Polsce. "Jako jedyny kraj staramy się to wyjaśnić"

0
Podziel się:

- Trybunał w Strasburgu mógł poczekać z wyrokiem na zakończenie śledztwa polskiej prokuratury - komentowała rzeczniczka rządu.

Więzienia CIA w Polsce. "Jako jedyny kraj staramy się to wyjaśnić"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESpQWlh

- _ Trybunał w Strasburgu mógł poczekać z wyrokiem w sprawie więzień CIA w Polsce na zakończenie śledztwa polskiej prokuratury, miałby bardziej całościowy obraz tej sprawy _ - komentowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska podkreślała w TVN24, że Trybunał wydał swój wyrok, mimo braku wszystkich dokumentów w tej sprawie. _ - Trybunał nie mógł otrzymać wszystkich dokumentów, bo są objęte klauzulą, a nie mógł zapewnić tajemnicy tych dokumentów _ - powiedziała rzeczniczka.

Przekonywała, że gdyby Trybunał chciał poznać wszystkie aspekty tej sprawy, mógł zaczekać na śledztwo polskiej prokuratury. Śledztwo to, mówiła rzeczniczka, _ toczy się dłużej, ale się toczy _, a _ Polska jako jedyny kraj stara się tę sprawę wyjaśnić _. Śledztwo, przypomniała, zostało wszczęte w 2008 roku, z inicjatywy rządu Donalda Tuska.

bESpQWlj

Kidawa-Błońska przyznała, że śledztwo trwa długo także dlatego, że _ mamy utrudnioną współpracę ze stroną amerykańską _. Wyraziła nadzieję, że wyrok ETPC w Strasburgu ułatwi prokuraturze uzyskiwanie materiałów od USA.

_ - Polska z pokorą przyjmie ten wyrok, ale powinniśmy wyjaśnić sprawę do końca _ - zaznaczyła rzeczniczka. Dodała, że gdy wyczerpane zostaną wszystkie procedury, Polska nie będzie uchylać się od zapłacenia kary, nałożonej przez ETPC. Powtórzyła, że MSZ rozważa zaskarżenie wyroku.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził siedem naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Polskę ws. więzień CIA. Uznał niemal wszystkie zarzuty Abu Zubajdy i Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce w latach 2002-2003.

Siedmioosobowy skład Trybunału w jednogłośnie przyjętych orzeczeniach oddalił tylko skargę co do naruszenia zasady wolności wypowiedzi. Przyznał skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). ETPC uznał też, że Polska nie wywiązała się z obowiązku współpracy z nim. Jednocześnie Trybunał uznał, że _ wyłączną odpowiedzialność _ za przesłuchania i tortury w Starych Kiejkutach ponosi CIA.

bESpQWlp
Czytaj więcej w Money.pl
"Polska musi odpowiedzieć za więzienia CIA" _ Warszawa znalazła się w skomplikowanej sytuacji, gdyż wyrok narusza demokratyczną i wolnościową tradycję narodu _- pisze dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.
Koalicja SLD i Ruchu Palikota. Dziś spotkanie Wczoraj w Sejmie z kierownictwem SLD spotkało się 16 szefów rad wojewódzkich partii. Po tym spotkaniu politycy SLD nie chcieli wypowiadać się na temat oczekiwań, jakie zostaną zgłoszone podczas rozmów z Nowacką i jej współpracownikami.
PiS o Putinie. "Zamach na cywilny samolot" W projekcie uchwały w sprawie odpowiedzialności za zamach na cywilny samolot PiS pisze o zestrzeleniu samolotu malezyjskich linii lotniczych. Przypomina, że w wyniku katastrofy samolotu śmierć poniosło blisko 300 osób.
bESpQWlK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)