Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
guantanamo
27.04.2012 13:55

Więzienia CIA w Europie. Nadal są niezamknięte wątki w śledztwie

Nie ustalono, czy tajne więzienie powstało i było wykorzystywane. Z kolei prokuratorzy twierdzą, że w kraju nikt nie był więziony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Sprawa istnienia tajnego więzienia CIA na Litwie nie jest jeszcze zamknięta. Niektóre pytania pozostają ciągle bez odpowiedzi - stwierdziła dziś goszcząca na Litwie delegacja Parlamentu Europejskiego._ _

_ - Na Litwie nie wszystko jeszcze zostało wyjaśnione _ - powiedziała europosłanka Helen Flautre z komisji ds. swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego na konferencji prasowej zorganizowanej w Wilnie na zakończenie trzydniowej wizyty delegacji PE.

Według Flautre informacje przedstawione przez litewskich prokuratorów nie zgadzają się z wnioskami litewskiej parlamentarnej komisji śledczej.

_ - Prokurator powiedział wyraźnie, że nikt nie był więziony. To wywołuje wiele pytań, nawet zdziwienie _ - powiedziała europosłanka, która przygotowuje raport w związku nowymi informacjami w sprawie rzekomych więzień CIA w Europie.

Przyznała, że sprawa dotyczy przede wszystkim Palestyńczyka Abu Zubajdy, więźnia Guatanamo, który zaskarżył Litwę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zubajda chce udowodnić, że był przetrzymywany i torturowany w więzieniu CIA na terytorium Litwy.

W styczniu ubiegłego roku na Litwie umorzono śledztwo dotyczące istnienia domniemanego tajnego więzienia CIA. Dochodzenie wszczęto, gdy komisja śledcza parlamentu Litwy pod koniec 2009 roku ustaliła, że litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa otrzymał od CIA prośbę o przygotowanie odpowiednich pomieszczeń w celu przetrzymywania w nich osób podejrzanych o terroryzm.

Zebrane przez komisję materiały dowodzą, że w latach 2002-2005 wielokrotnie lądowały na Litwie samoloty, które są kojarzone z CIA. Nie ustalono jednak, czy tajne więzienie powstało i było wykorzystywane. Z kolei litewscy prokuratorzy twierdzą, że na Litwie nikt nie był więziony.

Litwa jest jednym z trzech krajów Europy Środkowej (obok Rumunii i Polski) podejrzanych o to, że na ich terenie były tajne więzienia CIA. Na Litwie więzienie miało rzekomo działać od września 2004 roku do listopada 2005 w miejscowości Antaviliai (Antowil), 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, w budynku, w którym utworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań.

W czasie wizyty na Litwie delegacja PE przeprowadziła rozmowy m.in. z doradcami prezydent Litwy, prokuratorami, parlamentarzystami. Odwiedziła też Antaviliai. Flautre oceniła, że znajdujący się tam obiekt _ wygląda dziwnie _ i że nikt jej nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jakie jest jego przeznaczenie.

Litwa zapowiada, że wznowi dochodzenie w sprawie rzekomych tajnych więzień CIA, jeżeli pozyska nowe dane dotyczące tej sprawy. Flautre wyraziła zadowolenie z woli politycznej Litwy.

Czytaj więcej w Money.pl
Musieli znać nazwisko zabijanego. Nie muszą Bezpilotowce CIA mogły dotąd atakować w Jemenie tylko przywódców Al-Kaidy, znanych z nazwiska.
Pochwalił Polskę w sprawie więzień CIA Pełnomocnik domniemanego więźnia CIA Abu Zubaidy, chwali Polskę za to, że postawiła zarzuty wysokiemu urzędnikowi.
Palikot szarżuje, zwyzywał Millera i Gowina Palikot zarzucił szefowi SLD, że zataja prawdę o więzieniach CIA. Oberwało się też ministrowi sprawiedliwości.
Tagi: guantanamo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz