Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA. Sędzia zarządził udostępnienie informacji

0
Podziel się:

Orzeczenie nakazuje prokuraturze udostępnienie nieujawnionych dotąd informacji na temat pobytu w tajnych więzieniach CIA jednego z oskarżonych o zamach bombowy.

Więzienia CIA. Sędzia zarządził udostępnienie informacji
(Willeecole/Dreamstime)

Opublikowane dzisiaj orzeczenie amerykańskiego sędziego nakazuje prokuraturze udostępnienie nieujawnionych dotąd informacji na temat pobytu w tajnych więzieniach CIA jednego z oskarżonych o zamach bombowy na niszczyciel USS Cole w porcie Aden w 2000 roku.

Wojskowy sędzia, pułkownik James Pohl zadecydował, że prokuratorzy muszą przekazać te informacje obrońcom przetrzymywanego w Guantanamo Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, ale bez ich upubliczniania.

Według sędziego władze USA muszą przedstawić chronologię pobytu Nashiriego w tajnych placówkach CIA oraz szczegóły na temat tego, jak był tam traktowany, zanim we wrześniu 2006 roku znalazł się w Guantanamo.

Abd al-Rahim al-Nashiri i Palestyńczyk Abu Zubaida zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu _ przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa _ w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce.

Prowadzone od sierpnia 2008 r., najpierw w Warszawie, a potem w Krakowie, śledztwo ma ustalić, czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś w tych władzach nie przekroczył swych uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Poza Nashirim oraz Abu Zubaidą status pokrzywdzonego ma w tym śledztwie także Jemeńczyk Walid bin Attash. Prokuratura może zaskarżyć orzeczenie sędziego Pohla. Oskarżyciele są przeciwni ujawnieniu żądanych informacji, twierdząc, że nic nie wniosą one do sprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
W raporcie Senatu o CIA nie będzie Polski W raporcie senackiej komisji do spraw wywiadu na temat kontrowersyjnego programu przesłuchań, jakie CIA prowadziła w swych tajnych zagranicznych więzieniach, nazwa Polski raczej w ogóle nie padnie.
Będą dalej drążyć w sprawie więzień CIA Prokuratura Generalna przedłużyła śledztwo do 11 lutego 2014 roku.
Tajna wizyta szefa CIA w Kijowie Rosyjska agencja powołała się na źródło w ukraińskiej Radzie Najwyższej (parlamencie).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)